FLESZ - Trzy miesiące chorobowego, koniec raju dla symulantów!

"Der Tagesspiegel” określił go reportażem przemienionym w baśń, Margaret Atwood jedną z najważniejszych książek naszych czasów, a Mateusz Pakuła stworzył pierwszą polską adaptację powieści. "Śnieg" w reżyserii Bartosza Szydłowskiego miał swoją prapremierę w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Krakowska publiczność będzie mogła obejrzeć sztukę już w ten weekend w Teatrze Łaźnia Nowa.
To powieść polityczna i poetycka zarazem. Dystopijne marzenie o lepszym życiu, wyrwaniu się z piekła politycznych i obyczajowych uzależnień. Małe prowincjonalne miasteczko Kars jest zwierciadlanym odbiciem polskiego pejzażu - zapowiada reżyser i dyrektor teatru Bartosz Szydłowski.
Bohaterem "Śniegu" jest poeta Ka, który po kilkunastu latach pobytu na Zachodzie wraca do rodzinnego miasteczka Kars. Oficjalnym powodem przyjazdu jest pogrzeb matki, nieoficjalnie - śledztwo dziennikarskie dotyczące rzekomych samobójstw młodych kobiet. Tuż po jego przybyciu rozpętuje się śnieżyca, która odcina Kars od reszty świata. Miasteczko staje się miniaturą państwa, obnażając jego wewnętrzne problemy, mechanizmy i napięcia.
Ka zostaje wciągnięty w sieć intryg snutych przez walczących o władzę: wojskowych, nacjonalistów, fanatyków religijnych i terrorystów. Ścierające się siły mają wsparcie lokalnych mediów, które poprzez fake newsy kreują nowy obraz świata. Rozdarty między tradycją a nowoczesnością, Wschodem i Zachodem, zinstytucjonalizowaną religią a osobistym poszukiwaniem Boga musi określić, po której stoi stronie. Jak podkreślają twórcy spektaklu, dziś sztuka nieoczekiwanie nawiązuje więc także do aktualnych wydarzeń, na które spogląda cały świat.
Jednym z najważniejszych tematów spektaklu jest dla mnie rola kobiet i to, do czego kobiety są współcześnie sprowadzane. Przejęcie władzy przez talibów w Afganistanie pokazało, że istnieją sytuacje, w których kobiety muszą się nieustannie ukrywać. Pod pozorem przestrzegania zasad religijnych mężczyźni pozbawiają ich wszelkich praw. To spowodowało, że zaczęłam inaczej patrzeć na bohaterki spektaklu, które są muzułmankami. Stąd m.in. scena z Kadife graną przez Aleksandrę Przybył, która ściąga hidżab i w dramatycznym geście odsłania włosy - mówi Małgorzata Szydłowska, która stworzyła scenografię i kostiumy.
Za choreografię odpowiada Dominika Knapik, a na scenie zobaczymy Annę Paruszyńską-Czacką, Aleksandrę Przybył, Martę Ziębę, Pawła Charytona, Juliusza Chrząstowskiego, Szymona Czackiego, Daniela Dobosza, Dominika Strokę, Artura Święsa, a także Krzysztofa Zarzeckiego lub Andrzeja Szeremetę.
Nowohucki teatr Łaźnia Nowa wystawi sztukę 3, 4 i 5 września 2021 roku. Następnie będzie grana w Teatrze Studio w Warszawie i Teatrze Śląskim w Katowicach, które wraz z Teatrem Szekspirowskim są koproducentami spektaklu. Do Krakowa "Śnieg" wróci w pierwszej połowie grudnia.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało