Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Jacek Majchrowski pyta prawników, co ma zrobić ze spółką Kraków 5020. Radni chcą likwidacji. "Atmosfera nie jest najlepsza"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Prezydent Jacek Majchrowski przed Centrum Kongresowym, którym zarządza spółka Kraków 5020
Prezydent Jacek Majchrowski przed Centrum Kongresowym, którym zarządza spółka Kraków 5020 Andrzej Banas
Jeszcze kilka dni temu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że nie zlikwiduje spółki Kraków 5020, która zasłynęła głównie stworzeniem drugiej miejskiej telewizji Hello Kraków. Radni postawili go jednak pod ścianą i przegłosowali aż dwie uchwały w sprawie rozwiązania Krakowa 5020. Teraz prezydent nie jest pewny tego, jak ma dalej postąpić. - Aktualnie rozmawia z prawnikami - słyszymy od jego przedstawicieli. Pracownicy spółki boją się utraty pracy. Jej likwidacja może jednak wcale nie oznaczać, że z dnia na dzień staną się bezrobotni. Część z nich prawdopodobnie wróciłaby do pracy w Krakowskim Biurze Festiwalowym.

Co dalej z pomysłem likwidacji spółki Kraków 5020?

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa przedstawiciele prezydenta mówili nam wprost: niezależnie od tego, który z dwóch obywatelskich projektów uchwały w sprawie likwidacji Krakowa 5020 przegłosują radni, Jacek Majchrowski nie będzie musiał rozwiązywać spółki. Ostatecznie RMK przyjęła oba druki: zarówno "miękki", jak i "twardy". Pierwszy dotyczy ustalenia kierunków działania dla prezydenta Krakowa w sprawie likwidacji kontrowersyjnej spółki, drugi mówi wprost o jej rozwiązaniu. Radni uważają, że zgodnie z twardą uchwałą Majchrowski musi rozpocząć likwidowanie Krakowa 5020.

Wydaje się, że ten sam już teraz nie wie, co ma zrobić. Postanowił zasięgnąć rady prawników.

- Prowadzi z nimi rozmowy. Jednak kluczowe będzie rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody małopolskiego w kwestii przyjętych przez RMK uchwał. Dopiero po jego decyzji prezydent będzie podejmował własne - mówi nam Monika Chylaszek, rzeczniczka prasowa Jacka Majchrowskiego.

"To profesjonaliści"

Jak słyszymy, po decyzji radnych atmosfera w spółce nie jest najlepsza. Ludzie boją się utraty pracy.

- To profesjonaliści o wieloletnim często doświadczeniu zawodowym, tworzący sprawny zespół, niegdyś w ramach Krakowskiego Biura Festiwalowego, dziś w ramach spółki - twierdzi jej rzecznik Filip Szatanik.

Przekonuje, że to dzięki ich zaangażowaniu Centrum Kongresowe ICE Kraków jest jednym z najchętniej wynajmowanych tego typu obiektów w naszej części Europy. - Centrum było wielokrotnie nagradzane w międzynarodowych konkursach. Dzięki temu Kraków jest jednym z najważniejszych miejsc dla branży spotkań, stolicą uznanych festiwali i innych wydarzeń - dodaje.

Ale rozwiązanie spółki nie musi oznaczać, że wszyscy pracownicy z dnia na dzień staną się bezrobotni.

Przypomnijmy, że gdy w 2019 roku radni miejscy zdecydowali o rozwiązaniu innej gminnej spółki: Miejskiej Infrastruktury (nie poradziła sobie z budową parkingów Park and Ride), część pracujących tam osób przeszła do Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Możliwe, że jeśli prezydent Majchrowski będzie musiał zlikwidować spółkę Kraków 5020, niektórzy pracownicy wrócą do Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Miliony na telewizję

Przypomnijmy: radni chcą likwidacji gminnej spółki, ponieważ oburza ich fakt wydatkowania na jej działalność dziesiątków mln złotych z publicznych pieniędzy. Część z nich przedstawiciele Krakowa 5020 przeznaczają na funkcjonowanie drugiej miejskiej telewizji: Hello Kraków (wcześniej Play Kraków News).

"Wydane pieniądze nie przynoszą miastu pożytków. Sprzeciw budzą przede wszystkim gigantyczne nakłady na drugą miejską telewizję, jej wyposażenie, studio nagrań i obsługę. Trudno uwierzyć, że bliskie bankructwa miasto, które nie jest już w stanie finansować wielu swoich zupełnie podstawowych zadań, może tak nieodpowiedzialnie wydawać pieniądze" - napisano w projekcie uchwały, ustalającym kierunki działania dla prezydenta w sprawie zlikwidowania spółki.

Jej działalności bronił podczas sesji prezydent Jacek Majchrowski. Zwrócił uwagę, że kwestie finansów miejskiej spółki oceniali niedawno biegli rewidenci i wydali pozytywną opinię na ich temat.

- Stwierdzili, że wszystko jest w porządku pod względem prawnym i finansowym - mówił prezydent.

Zapoznaliśmy się z opinią. Niezależni biegli rewidenci ocenili w niej roczne sprawozdanie finansowe spółki. Uznali, że "przedstawia rzetelny i jasny obraz sytuacji majątkowej i finansowej" Krakowa 5020 i "zostało sporządzone na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych". - Opinia z badania sprawozdania finansowego nie obejmuje sprawozdania z działalności spółki - zaznaczyli biegli rewidenci.

Jak twierdzi Filip Szatanik, sprawozdania finansowe spółek, zgodnie z przepisami prawa, podlegają corocznemu badaniu. - W przypadku Krakowa 5020 badanie przeprowadzili biegli rewidenci, uprawnieni wedle szczególnych przepisów do przeprowadzania audytów sprawozdań finansowych spółek prawa handlowego. Wyboru audytorów dokonała Rada Nadzorcza spółki - dodaje rzecznik prasowy. - Jest to pierwsze sprawozdanie, ponieważ spółka została utworzona 7 grudnia 2021 roku - reasumuje Szatanik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska