- Przyznam, że sam byłem zaskoczony po obejrzeniu wizualizacji pawilonu Szymborskiej. Tak, uważam, że w Krakowie powinna powstać przestrzeń ze stałą ekspozycją o naszej noblistce. Miejsce pełne życia i kultury. Jednak nie w ten sposób. Po rozmowie z radnymi zdecydowałem o wycofaniu projektu uchwały umożliwiającej powstanie takiego obiektu w parku Wisławy Szymborskiej - poinformował prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Przypomniał, że przez lata mieszkańcy zabiegali o powstanie w tym miejscu parku.
- Byłem wówczas z Wami, jeszcze jako radny. I jestem dzisiaj, jako prezydent. Nie znałem założeń projektu. Nie skonsultowano go również z mieszkańcami, radą dzielnicy ani z ludźmi, którzy o powstanie parku zabiegali przez lata. To przypadek, który mam nadzieję się już nie powtórzy. A co do zarzutu o spłacaniu przeze mnie w ten sposób poparcia Michała Rusinka… cóż, ja szczęśliwie nie musiałem handlować poparciem. I zdaje się to jest największą tajemnicą mojego sukcesu. A teraz czas na społeczne ogłaszanie sukcesu, bo „presja ma sens” - dodał prezydent Aleksander Miszalski.
Krakowscy radni dyskutowali na ten temat z prezydentem
Przypomnijmy, że budynek przy ul. Karmelickiej zamierza wybudować Fundacja Wisławy Szymborskiej, która zwróciła się do miasta o powiększenie terenu pod zabudowę i wysokości obiektu (obecna dopuszczalna to 20 metrów).
W związku z tym w środę, 23 kwietnia, pod obrady Rady Miasta Krakowa trafił projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Rejon parku im. Wisławy Szymborskiej”. Jego celem miało być wprowadzenie takich zapisów planistycznych, aby umożliwić Fundacji realizację inwestycji w proponowanej przez nią zakresie.
- Pierwotnie Fundacja wiedziała co bierze. My w środę na Komisja Planowania Przestrzennego byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy został przedstawiony nowy projekt uchwały, który z nikim nie był ustalony – mówił podczas konferencji prasowej zwołanej we wtorek (29 kwietnia) Grzegorz Stawowy, szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Krakowa.
- Dzisiaj (29 kwietnia) w godzinach porannych prezydent Aleksander Miszalski zdecydował, że wycofuje projekt uchwały z obiegu prawnego i to oznacza, że nie będzie ona dalej omawiana na sesji Rady Miasta Krakowa, nie będzie nad nią pracował urząd miasta. Oznacza to, że gabaryty tego budynku nie będą zwiększane i nie będzie też zwiększana zabudowa w parku – dodał Stawowy.
Radny Stawowy zapewnił też, że jeszcze tego samego dnia radni spotkają się z przedstawicielami Fundacji Wisławy Szymborskiej, by ustalić co dalej Fundacja planuje zrobić: czy będzie chciała wybrać inną lokalizację, czy może zdecyduje się na zabudowę w mniejszych parametrach.
27505293- Park przy ulicy Karmelickiej zarówno z perspektywy naszej, jak i prezydenta Aleksandra Miszalskiego jest bardzo ważnym miejscem (…) Na ostatniej sesji mieliśmy możliwość dyskusji nad projektem uchwały pana prezydenta Stanisława Mazura, który przygotował projekt zakładający przystąpienie do zmian w MPZP i który zwiększał intensywność jego zabudowy. Trudno nam się na to zgodzić, jeżeli mówimy o osobach, które wnioskowały o ten park, pilnowały tego całego harmonogramu i jego budowy - mówił radny miejski Tomasz Daros (Klub Radnych Koalicja Obywatelska).
Przyznał, że razem z przewodniczącym klubu KO Grzegorzem Stawowym i wiceprzewodniczącym Piotrem Moskałą rozmawiali z prezydentem Aleksandrem Miszalskim w sprawie zabudowy w parku.
- Poniekąd tak jak my czuje się zbulwersowany projektem, który nie został z nim skonsultowany. Dlatego w dniu dzisiejszym projekt uchwały Stanisława Mazura został wycofany z dalszego obiegu prawnego i nie będzie go już w porządku najbliższej sesji RMK. Myślę, że to kończy już jakąkolwiek dyskusję na temat zwiększenia intensyfikacji zabudowy parku przy ul. Karmelickiej i podobnych pomysłów - skomentował radny Tomasz Daros. - Jeżeli w ogólnym konsensusie zostało przyjęte, że ten pawilon ma powstać przy takich gabarytach, które zostały określone w 2016 roku, to już nie powinno to ulegać żadnej zmianie w stosunku do tego co by chciał wnioskodawca - dodał.
Jarmark cudów z kawiarnią i restauracją
Przypomnijmy, że Fundacja im. Wisławy Szymborskiej wydzierżawiła działkę o powierzchni 718 mwk. Budynek miał powstać na tym terenie, tworząc spójną całość z parkiem. Wizualizacja pokazuje, że obiekt zasłoniłby dotychczasowy mural z utworem noblistki "Nic dwa razy".
Ten teren, od strony ul. Karmelickiej, był wcześniej przeznaczony pod powstanie budynku o przeznaczeniu kulturalnym, ale projekt nie został zrealizowany równocześnie z budową parku. Fundacja Wisławy Szymborskiej przejęła na siebie obowiązek realizacji planu zabudowy.
W planowanym budynku miała się znaleźć wystawa poświęcona noblistce − „Jarmark cudów”, a także miejsce na wystawy czasowe prezentujące życie literackie miasta. Bezpośrednio połączona z parkiem ma być kawiarnio-księgarnio-czytelnia.
W pawilonie zaplanowano też wielofunkcyjną salę audiowizualną oraz sale warsztatowo-seminaryjne i biurowe. Na ostatnim piętrze zaplanowano „literacką” restaurację z widokiem na Kraków.
Założenie jest takie, że pawilon ma mieć charakter otwarty i dostosowany do potrzeb zarówno mieszkańców Krakowa, jak i gości polskich oraz zagranicznych. Mają się w nim odbywać się spotkania i warsztaty, przede wszystkim w czasie licznych krakowskich festiwali literackich.
