Komunikacja może przyczynić się do tworzenia i promowania autentycznej kultury spotkania, która polega na umiejętności poznawania innych osób przez zwykłą rozmowę. W świecie pomieszania kultur i religii ludzie skazani są na poszukiwanie rozmowy.
Dialog tworzy kulturę spotkania, gdyż pozwala zrozumieć wątpliwości, niepokoje, oczekiwania i nadzieje. Dlatego dziennikarz - jak słusznie zauważył kiedyś Ryszard Kapuściński - "powinien być człowiekiem wykształconym, powinien posiłkować się dobrą literaturą, czyli powinien starać się jak najwięcej wiedzieć i czytać. Powinien być inteligentnym czytelnikiem, widzem i słuchaczem".
Uwagi Kapuścińskiego są istotne, gdyż uwzględniają jakość komunikacji. Nie chodzi więc tylko o skuteczność i większą oglądalność, bądź liczbę sprzedanych gazet.
Gra - według papieża Franciszka - "toczy się o dużo większą stawkę. W świecie określanym jako <świat komunikacji> siejemy ziarno albo dla szczęśliwej przyszłości związanej z komunią międzyludzką, albo dla przyszłości tragicznej, pełnej rozłamów i nieporozumień". Z tej racji środowisko medialne może pomóc w rozwoju lub prowadzić do stopniowej dezorientacji.
Tymczasem w dobie globalizacji mediów da się zauważyć samotność i narastającą dezorientację, prowadzące do zagubienia sensu życiu i sprawiające niezwykłe trudności w nawiązywaniu głębszych relacji międzyludzkich.
W tym kontekście problematyczny staje się "wyścig szczurów" w zdobyciu informacji i szybkim jej nadaniu, gdyż szybkość jej emisji przekracza "nasze możliwości refleksji i osądu oraz nie pozwala - zdaniem Franciszka - na wyważone i poprawne wyrażanie siebie".
Jednak szybki i często pobieżny osąd, w miejsce bliskości wprowadza dystans, gdyż komunikacja, która miała prowadzić do spotkania, prowadzi na manowce. Dlatego papież podkreśla, że: "Kościół pragnie z pokorą podzielić się z dziennikarzami swą wiedzą i doświadczeniem, a także szczerze pragnie ich słuchać. Uważamy, że mamy wielkie bogactwo do przekazania sobie nawzajem".
Autor jest adiunktem na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i rzecznikiem prasowym Archidiecezji Krakowskiej
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+