https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profesorowa Szczupaczyńska grasuje w Kamienicy Szołayskich

Aleksandra Suława
Aneta Zurek / Polska Press
Na co dzień przyrządza obiady, klei masą wafle do pischingera i czyści srebra. Jednak od czasu do czasu profesorowa Szczupaczyńska tropi też zbrodnie. Ostatnio swoje śledztwa prowadzi w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Profesorowa Szczupaczyńska to postać stworzona przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Pisarz i historyk piszący pod wspólnym pseudonimem Maryla Szymiczkowa stworzyli serię zaprawionych ironią kryminałów, których akcja rozgrywa się w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku. Powieści retro o tropiącej zbrodnie szacownej profesorowej doczekały się uznania nie tylko w Polsce, ale i za granicą: niedawno „Guardian” umieścił jeden z tytułów serii na liście najciekawszych kryminałów przetłumaczonych w ostatnim czasie na język angielski.

Teraz literatura Dehnela i Tarczyńskiego doczekała się teatralnej interpretacji. Spektakl oparty na wątkach kryminałów można oglądać w przestrzeni wystawy „Kraków 1900”.

Z trylogii Szymiczkowej wybraliśmy kilka, głównie obyczajowych wątków i postaraliśmy się połączyć je z dziełami, eksponowanymi na wystawie. Dla przykładu: w książce czytamy, że profesorowa ogląda malowidło w Paonie, na naszej wystawie aktorka ogląda je na żywo

- tłumaczy Agata Jabłońska z MNK.

To nie pierwszy teatralny eksperyment muzeum. Wcześniej spektakle mogliśmy oglądać m.in. na wystawach Onna oraz w Pałacu Erazma Ciołka.

Ta forma świetnie się sprawdza. Przez teatralne działania dzieła sztuki zostają osadzone w nowym kontekście. Widz, który odwiedzi Kamienicę Szołayskich nie będzie już patrzył na „obrazy z jakiegoś Krakowa”, ale z kryminalnego Krakowa Szczupaczyńskiej. To otwiera pole do wyobraźni i mamy nadzieję inspiruje do samodzielnego odkrywania tej epoki

- tłumaczy Jabłońska.

Spektakl wyreżyserowała Maja Luxenberg. Występują: Natalia Kaja Chmielewska, Stanisław Linowski, Maja Luxenberg i Łukasz Szczepanowski. Najbliższy pokaz 9 czerwca o godz. 18.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska