Przypomnijmy, że od 45 lat Muzeum Młodej Polski w Rydlówce w Bronowicach Małych prowadzone jest wspólnie przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i rodzinę Rydlów, do której należy dom. Ponieważ ani rodzina Rydlów, ani PTTK nie byli zadowoleni z warunków dotychczasowej współpracy, umowę zerwano.
Miejsce jest szczególne: tu odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, które stało się inspiracją najsłynniejszego dramatu Stanisława Wyspiańskiego.
Podczas Nocy Muzeów przewodnikiem po salach, które Stanisław Wyspiański opisał w "Weselu", będzie znawca tego dramatu, prof. Stanisław Waltoś. Na zwiedzających czekają także warsztaty etnograficzne, lekcje tańców tradycyjnych, pokaz filmu "Raz dokoła. Opowieść Marii Rydlowej".
Co poza tym czeka nas na Nocy Muzeum w Krakowie? Po raz pierwszy w wydarzeniu udział wezmą: Muzeum Spraw Wojskowych w forcie Swoszowice oraz Muzeum PRL-u, które zaprasza na zwiedzanie mieszczących się w podziemiach kina Światowid schronów, na zabawę taneczną przy muzyce z czasów PRL-u.
Niektóre placówki przygotowały program związany z tematem przewodnim tegorocznej Nocy - "Wymarsz I kompanii kadrowej". I tak Muzeum Armii Krajowej, w którym w piątek o godz. 18 odbędzie się inauguracja Nocy, przygotowało prezentacje mundurów i ekwipunku żołnierskiego. W Muzeum Historii Fotografii zobaczymy pokaz "A Kadrówka idzie…" oraz wystawę "Przed Wielką Wojną. Życie codzienne w obrazach".
W Kamienicy Hipolitów zobaczymy scenki z życia mieszkańców mieszczańskiego domu krakowskiego, tym razem związane z "wyprawą do wód" (godz. 19, 20.30 i 22). O godz. 23 z Domu Zwierzynieckiego wyruszy wycieczka pod hasłem "Latarki w dłoń!", czyli nocna wyprawa do fortu Kościuszko. W Muzeum Inżynierii Miejskiej o godz. 22 zaplanowano "Głosy historii", warsztaty z rozpoznawaniem głosów znanych Polaków w archiwalnych nagraniach. W Muzeum Narodowym, w Gmachu Głównym, przygotowano instalację "Dźwiękowy Mikroskop". Hitem w oddziale Europeum będzie pokaz obrazu "Portret weneckiego admirała" Jacopo Tintoretta.
Wstęp do muzeów będzie bezpłatny. Czasem konieczna jest rezerwacja miejsc.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+