Wiceszef MPiT mówi m.in. o konstytucji biznesu, regulującej relacje między przedsiębiorcami a organami władzy. - Przywróciła zasady fair play w kontaktach administracji z biznesem. Po ponad roku od jej wejścia w życie widzimy efekty, choć wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zmiana mentalności wymaga czasu. Konstytucja biznesu wymusza jednak te zmiany, zwłaszcza że na straży jej przestrzegania stoi Rzecznik MŚP – przekonuje Marek Niedużak.
Przypomina o pakiecie dla MŚP, na który złożyło się 50 różnorakich ułatwień dla firm, od uznania pracy małżonka i małoletniego dziecka za koszt podatkowy i uwolnienia 5 mln pracowników od obowiązku okresowych badań BHP (i ich firm z obowiązku zatrudniania specjalisty) po rozszerzenie statusu „małego podatnika” czy zmniejszenie obowiązków biurokratycznych (jak półwieczne przechowywanie akt pracowniczych).
- Jesteśmy bardzo dumni z pierwszej po wojnie ustawy o sukcesji przedsiębiorstw jednoosobowych, tak bardzo ważnej i oczekiwanej dzisiaj, gdy kolejne pokolenia przejmują ster od pionierów polskiej przedsiębiorczości – mówi Marek Niedużak. Do ewidencji wpisano już ponad 10 tys. zarządców sukcesyjnych, co oznacza zabezpieczenie przyszłości ponad 10 tys. polskich firm.
Za równie duży sukces uważa „Mały ZUS” dla firm o najniższych przychodach. – Cieszymy się nie tylko z tego, że MPiT-owi udało się przekonać do tego rozwiązania cały rząd, ale i z tego, że będzie ono rozszerzane na firmy o rocznych przychodach do 120 tys. zł. Mały przedsiębiorca zyska z tego tytułu ok. 500 zł miesięcznie – podkreśla wiceminister. Jednocześnie zapewnia, że to przedsiębiorca decyduje, czy chce z tego rozwiązania skorzystać. Jeśli nie, to może pozostać na ryczałcie, jak wszyscy pozostali przedsiębiorcy. Bo ryczałtowy ZUS nie zostanie zniesiony.
W MPiT, po szerokich konsultacjach z przedsiębiorcami, powstały też m.in. przepisy o działalności nierejestrowanej czy przeciwdziałaniu zatorów płatniczych. Z kolei Pakiet Przyjazne Prawo zakłada m.in., że przedsiębiorca może popełnić błąd przez pierwszy rok prowadzenia działalności – i nie będzie za to karany.
- Ogromną rolę odegrają w najbliższym czasie opracowane przez nas regulacje dotyczące zamówień publicznych – podkreśla Marek Niedużak.
Szczegóły w rozmowie wideo.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
