https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowe odkrycia w klinikach na Wesołej w Krakowie. "Upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi, tylko mu szkodzi"

Bartosz Dybała
Poszpitalne budynki na Wesołej
Poszpitalne budynki na Wesołej Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W budynkach znajdujących się w rejonie ulicy Kopernika, z których jakiś czas temu wyprowadził się Szpital Uniwersytecki, lekarze dokonali wielu przełomowych odkryć. To właśnie w klinikach na Wesołej przeprowadzono m.in. badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi, tylko mu szkodzi. Odkryto tam również bakterię, która odpowiada za schorzenia żołądka.

Pionierskim odkryciom na Wesołej poświęcono wystawę archiwalnych zdjęć, zatytułowaną "Wesoła wczoraj i dziś". Od 17 listopada będzie można ją zobaczyć w Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. Miejscy urzędnicy w taki sposób zachęcają do jej obejrzenia:

"Brodowicz, Dietl, Obaliński, Mayer, Olszewski, Rydygier, Mikulicz, Sas-Korczyńki, Cybulski, Jaworski czy Teichmann... To nazwiska doskonale znane studentom medycyny. Ale szerokiej publiczności już nie. A szkoda, bo to nazwiska ludzi, którzy przez stulecia tworzyli historię polskiej i światowej medycyny.

Pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka, badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi tylko mu szkodzi, tomografia rentgenowska, rewolucyjna metoda wykrywania śladów krwi czy odkrycie bakterii odpowiedzialnej za schorzenia żołądka… Lekarze pracujący w klinikach na Wesołej dokonywali przełomowych odkryć, o których warto pamiętać. Stąd pomysł utworzenia szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum, przypominającego o osiągnięciach krakowskich medyków. Jego pierwsza część obejmuje ulicę Kopernika, która związana jest z dziejami klinik uniwersyteckich oraz miejskiego szpitala św. Łazarza".

Prezentację szlaku rozpocznie wspomniana wystawa "Wesoła wczoraj i dziś". "Zdjęcia, które będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku, prezentują zabytkowe budynki dawnych klinik z niecodziennej perspektywy, bo z lotu ptaka, na tle panoramy miasta. Zostały one zestawione z archiwalnymi fotografiami dokumentującymi zapomnianą już szpitalną codzienność Wesołej. Portrety lekarzy i naukowców, którzy przez stulecia odkrywali tu tajemnice medycyny dopełniają całości" - informują miejscy urzędnicy.

Po wyprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego zagospodarowaniem Wesołej do nowych celów zajmuje się Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Więcej o tej sprawie pisaliśmy w poniższym materiale:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bolesław Kurek
zróbmy kolejne muzeum pionierskich cięć
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska