Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Wesoła wczoraj i dziś”. Historia dzielnicy i medycznych odkryć w szpitalnych budynkach

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Plenerowa wystawa w Muzeum Fotografii MuFo „Wesoła wczoraj i dziś”
Plenerowa wystawa w Muzeum Fotografii MuFo „Wesoła wczoraj i dziś” Wojciech Matusik
Współczesne zdjęcia z lotu ptaka i archiwalne fotografie dokumentujące historię dzielnicy i pionierskich odkryć, które weszły do kanonu zarówno polskiej, jak i światowej medycyny złożyły się na wystawę „Wesoła wczoraj i dziś” zorganizowana przez Agencję Rozwoju Miasta Krakowa we współpracy z MuFo oraz CM UJ. Plenerowa ekspozycja rozpoczyna prezentację szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum, jaki powstaje na Wesołej. Ekspozycję można oglądać na ogrodzeniu siedziby głównej MuFo przy ul. Rakowicka 22A.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

"Pierwszy na świecie zabieg resekcji żołądka, badania, które udowodniły, że upuszczanie krwi nie pomaga pacjentowi tylko mu szkodzi, tomografia rentgenowska, rewolucyjna metoda wykrywania śladów krwi czy odkrycie bakterii odpowiedzialnej za schorzenia żołądka… Lekarze pracujący w klinikach na Wesołej dokonywali przełomowych odkryć, o których warto pamiętać. Stąd pomysł utworzenia szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum, przypominającego o osiągnięciach krakowskich medyków. Jego pierwsza część obejmuje ulicę Kopernika, która związana jest z dziejami klinik uniwersyteckich oraz miejskiego szpitala św. Łazarza" - wyjaśniają organizatorzy wystawy "Wesoła wczoraj i dziś", Agencję Rozwoju Miasta Krakowa we współpracy z MuFo oraz CM UJ.

Na ekspozycję złożyły się współczesne zdjęcia z lotu ptaka i archiwalne fotografie dokumentujące historię dzielnicy i pionierskich odkryć medyków pracujących w opustoszałych dziś budynkach przy ul. Kopernika i okolicy. Fotografię przypominają niezwykłą historię dzielnicy, która po wyprowadzce Szpitala Uniwersyteckiego do Prokocimia zmienia swoje oblicze i powoli staje się przestrzenią spotkań z przyrodą, kulturą i sztuką, czego najlepszym dowodem są chociażby wydarzenia organizowane w ramach projektu „Sanatorium Sztuka”.

Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska projektanta, znajdzie się tam krótka notka o odkryciu lub osiągnięciu na polu nauk medycznych, które miało miejsce w tym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Ponadto, na tablicy będzie umieszczony albo kod QR, albo link, który przeniesie użytkownika do strony zawierającej szczegółowe informacje oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.

Wystawa „Wesoła wczoraj i dziś” w Muzeum Fotografii rozpoczyna prezentację szlaku historyczno-kulturowego Via Medicorum. Zdjęcia będzie można oglądać do końca lutego przyszłego roku. Po jej zakończeniu w Muzeum Fotografii, „Wesoła wczoraj i dziś” będzie prezentowana także w innych miejscach w Krakowie.

W czasie trwania wystawy jej organizatorzy zaproszą krakowian na trzy spacery z przewodnikiem powstającym szlakiem. Każdy z nich rozpocznie się w miejscu ekspozycji, czyli w Muzeum Fotografii MuFo na Rakowickiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska