
Leczo tradycyjne od Koła Gospodyń Wiejskich z Konaszówki
Składniki
3 cebule
2 papryki czerwone
1 papryka zielona
1 papryka żółta
olej lub oliwa do smażenia
0,50 kg kiełbasy
60 dag pomidorów krojonych bez skórki
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 ząbki czosnku
2 łyżki pikantnego keczupu
1 łyżka czerwonej słodkiej papryki
sól i pieprz do smaku
Wykonanie
Cebulę pokroić w piórka i zeszklić na oliwie lub oleju. Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić w niezbyt cienkie paski, wrzucić do garnka o grubym dnie lub brytfanki, dolać odrobinę wody i dusić pod przykryciem.
Kiedy cebula się zeszkli, dodać ją do duszonej papryki, wymieszać całość i kontynuować duszenie.
Kiełbasę pokroić drobno, podsmażyć na patelni pozostawionej po smażeniu cebuli, dodać do garnka z warzywami.
Dusić całość, aż papryka zupełnie zmięknie i smaki się dobrze wymieszają (ok. 20 minut).Pomidory naciąć na krzyż, zanurzyć na cedzaku na minutę do wrzącej wody, obrać ze skórki, pokroić na ćwiartki.
Do lecza dodać pomidory, koncentrat pomidorowy i keczup. Doprawić czosnkiem i papryką w proszku. Dusić jeszcze 10 minut i na koniec doprawić solą i pieprzem. Można też doprawić ostrą papryką.
Uwaga: im dłużej leczo się dusi tym jest smaczniejsze, dlatego najlepiej nie spieszyć się i dusić je długo na małym ogniu. Odgrzewane jest wyśmienite!

Placki z cukinii z dipem śmietanowo-koperkowym szefa kuchni
Składniki na placki
3 młode cukinie
2 jajka
pęczek szczypiorku
2 ząbki czosnku
4 łyżki mąki pszennej
4 łyżki bułki tartej
szczypta soli i pieprzu
olej rzepakowy
Składniki na sos koperkowy
200 gram śmietany 18% BIO od OSM Piątnica
pęczek koperku
szczypta soli i pieprzu
Wykonanie
Cukinię zetrzeć na tarce na grubych oczkach, posolić i odstawić na 15 minut. Następnie odcisnąć wodę, dodać jajka, pokrojony szczypiorek, rozdrobniony czosnek, mąkę oraz bułkę tartą. Doprawić do smaku pieprzem oraz solą i całość dokładnie wymieszać. Kolejno przygotować dip – śmietanę połączyć z posiekanym koperkiem i doprawić do smaku. Uformować średniej wielkości placki i smażyć na rozgrzanym oleju aż do momentu uzyskania złotego koloru z obu stron. Podawać z dipem i udekorować gałązką świeżego koperku.
Przepis Roberta Muzyczki

Musaka, czyli danie z bakłażanów, mięsa mielonego i pomidorów
Składniki
2 średnie bakłażany
cebula
50 dag mięsa mielonego wołowo-wieprzowego
szklanka soku pomidorowego
1/2 szklanki czerwonego wina
2 ząbki czosnku
mozarella
cynamon
kminek
sól
olej do smażenia
Składniki na sos beszamelowy
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
2 szklanki mleka
sól, pieprz
gałka muszkatołowa
Wykonanie
W rondlu podsmażyć posiekaną cebulę, dodać czosnek, po chwili mięso mielone. Smażyć mieszając, aż mięso zbrązowieje.
Dodać sok pomidorowy i wino. Przyprawić solą, cynamonem i kminkiem. Dusić pod przykryciem przez ok. 15 min.
W tym czasie bakłażany umyć i pokroić wzdłuż w plastry. Posolić i odstawić na ok. 20 min., aż puszczą sok bądź usmażyć na patelni grillowej.
Sos beszamelowy: masło rozpuścić w rondelku, dodać mąkę, zamieszać. Dolewać stopniowo mleko, intensywnie mieszając. Gotować aż sos zgęstnieje, przyprawić. Na dno naczynia żaroodpornego wlać trochę sosu, ułożyć plastry bakłażana, potem sos i tak do wyczerpania składników. Na górze powinien znaleźć się bakłażan. Rozprowadzić na nim resztę sosu beszamelowego, posypać startą mozarellą.
Naczynie przykryć folią aluminiową i zapiekać w 180 st. przez 25 min. Po tym czasie ściągnąć folię i zapiekać przez kolejne 7-8 minut, aż ser się zrumieni.
Przepis Katarzyny Skuty

Pierogi z kurkami, soczewicą i czarnuszką
Składniki
400 g mąki pszennej
300 g maślanki
350 g kurek
150 g zielonej soczewicy
1 duża cebula
1 łyżka masła
4 łyżeczki czarnuszki
pieprz
sól
Wykonanie
Soczewicę namaczamy na kilka godzin w wodzie, a następnie gotujemy ją do miękkości. Oczyszczone kurki również gotujemy do czasu aż będą miękkie. Ugotowane kurki i pokrojoną cebulę rozdrabniamy blenderem na mniejsze kawałki (ale nie na papkę!). Rozdrobnione kurki i cebulę podsmażamy kilka minut na maśle, a następnie łączymy z ugotowaną soczewicą. Całość doprawiamy czarnuszką, solą i pieprzem.
Z maślanki i mąki wyrabiamy gładkie ciasto i rozwałkowujemy je na grubość około 2-3 mm. Z ciasta za pomocą szklanki wykrawamy kółka. Na środek każdego kółka nakładamy trochę farszu i sklejamy pierogi. Pierogi wrzucamy do gotującej się posolonej wody i od momentu wypłynięcia na powierzchnię gotujemy jeszcze przez około 2-3 minuty. Ugotowane pierogi obsmażamy na patelni złoty kolor. Przed podaniem posypujemy je czarnuszką.
Przepis Anny Loski