https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przetarg na tablice „smogowe” został w końcu ogłoszony

Bartosz Dybała
Amadeusz Calik
Najpóźniej do 15 listopada w trzech miejscach mają stanąć tablice, które będą informowały o jakości powietrza. Właśnie ogłoszono przetarg.

Przy skrzyżowaniu ulic Starowiślnej i Dietla, Rondzie Mogilskim oraz w pobliżu kina Kijów. Centrum pojawią się tablice multimedialne, na których będą wyświetlane informacje o jakości powietrza. Po trzech latach urzędnikom z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu udało się w końcu ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie montażu urządzeń.

Początkowo plany zakładały, że jedna duża tablica stanie przy al. Krasińskiego. Lokalizacja nie została zaakceptowana, ponieważ urządzenie posiadało zbyt duże gabaryty, niedopuszczone zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Błonia Krakowskie”. Urzędnikom został przedstawiony pomysł postawienia trzech mniejszych. Miały być ustawione na Placu Szczepańskim, Plantach (w pobliżu Teatru im. Juliusza Słowackiego) i przy ul. św. Idziego koło Wawelu. Te lokalizacje też zostały odrzucone. „Gryzły się” bowiem z zapisami uchwały Rady Miasta w sprawie utworzenia Parku Kulturowego Stare Miasto.

- Kolejne miesiące zajęły poszukiwania nowych miejsc dla tablic - przyznaje Michał Pyclik z ZIKiT. - Analizowane były możliwości zasilania w energię elektryczną. Pozyskiwaliśmy również opinie właściwych instytucji dla każdej z proponowanych lokalizacji.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Ostatecznie ustalono trzy miejsca, w których staną tablice. Znajdują się blisko centrum i ważnych punktów przesiadkowych. Cała procedura trwała tak długo, ponieważ zabrała się za zadanie niewłaściwa jednostka miejska. Najpierw projekt trafił do Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta, potem okazało się, że powinien zajmować się nim ZIKiT.

Tablice informujące o smogu to projekt z z pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Mają kosztować ok. 300 tys. zł. Oferty można składać do 27 marca do godz. 10. Urządzenia zostaną zamontowane najpóźniej do 15 listopada br.

Kod na dół artykułu Czytaj więcej o smogu w Krakowie

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
filemon
zamontować go na dowolnej wysokości od parteru do 3 piętra, odmówiono mi ze względu na taką lokalizację. Poprosiłem o regulamin sprzedaży do tej pory się nie doczekałem. Więc uznaję , że ta mapa to mydlenie oczu a nie prawdziwe wyniki. No chyba że instalują te czujniki pod ziemią albo w kosmosie !
g
gość
TE CZUJNIKI MONTOWANE SĄ NA BUDYNKACH
f
filemon
Co ma to wspólnego z największym SMOGIEM na wysokością do 2 m ???
L
Luck
Też ma Pan/Pani sporo racji...
L
Luck
Obojętne jakie działania podejmują ważne, że cokolwiek robią...
k
krk
jak w temacie. Notorycznie z zachodu z wiatrem napływa smród ze śląska. Dzisiaj na mojej stacji pogodowej słaby wiatr z zachodu sprzyjający osadzaniu się smrodu ze śląska w niecce krakowskiej, a czujnik look o2 ocenia jakość tego smrodu ze śląska jako bardzo złą !!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska