Zakład Kąpielowy Wody Siarczano-Solankowej funkcjonował prężnie aż do rozpoczęcia II wojny światowej, kiedy to Niemcy urządzili tam... fabrykę gumy.
Po jej zamknięciu miejscu przywrócono pierwotny charakter, a w 1952 roku, uzdrowisko zostało upaństwowione (choć fabryka gumy funkcjonowała tam jeszcze do 1953 roku). Zakład Kąpielowy Matecznego przejęła Dyrekcja Uzdrowiska Swoszowice, która przystąpiła do generalnego remontu. Po remoncie, w 1956 Zespół Uzdrowisk Krakowskich wprowadził do oferty m.in. szereg zabiegów leczniczych opartych na siarczkowo-solankowej wodzie mineralnej. To wtedy uzdrowisko przeżywało pełny rozkwit. Do dyspozycji pacjentów były kąpiele w wodzie mineralnej, okłady borowinowe, a także bicze wodne i masaże wirowe.
W 1969 roku na terenie parku uruchomiono także rozlewnię słynnej wody mineralnej o nazwie "Krakowianka". Woda ta posiadała wysoką mineralizację, dużą zawartość magnezu, wapnia, siarczanów, umiarkowaną ilość soli NaCl, niską zawartość wodorowęglanów oraz w śladowych ilościach selen.

Po tym, jak Zespół Uzdrowisk utracił prawa do nieruchomości, był zmuszony zamknąć działalność w tym miejscu i przenieść swoją siedzibę do Swoszowic. Pełne prawa do posiadłości uzyskali zaś spadkobiercy Antoniego Matecznego, którzy w 2003 roku sprzedali ją spółce IPR.
Mateczny - nowy rozdział

W ubiegłym roku oficjalnie rozpoczęto nowy rozdział w działalności uzdrowiska. W nowej pijalni, która nosi oficjalną nazwę Krakowska Pijalnia Zdrojowa - przy rondzie Matecznego dostępne są obecnie trzy rodzaje słynnej wody Matecznego:
- woda wysokozmineralizowana pod nazwą „Mateczny Zdrój” (to odpowiednik i następca dawnej "Krakowianki")
- woda średniozmineralizowana „Anton”, nazwana tak na cześć odkrywcy wody Antoniego Matecznego (który w metryce urodzenia widnieje jako Anton).
- "Anton Fitness" - woda średniozmineralizowana, poddana dodatkowej mineralizacji
Ta pierwsza ma bardziej wyczuwalny smak i zapach, ma też silniejsze działanie prozdrowotne. Natomiast "Anton" to woda mineralna przeznaczona do picia na co dzień. Ponadto obie są dostępne w dwóch wariantach - jako woda gazowana i niegazowana.

Inwestorem Krakowskiej Pijalni Zdrojowej jest spółka EGM S.A. działająca w branży eksploatacji i przeróbki minerałów. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Wzory i pomysły na jesienne paznokcie. Zobacz inspiracje!
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- To tatrzańskie jezioro zachwyca jesienią. Klimat jak w Dolomitach!
- Jesień w Chorwacji poza sezonem. Dlaczego warto się tam wybrać? TOP 5 powodów!
- Zamek w Muszynie jeszcze zamknięty, a już kusi turystów. Tak wygląda w środku
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?