W Krakowie zaczyna brakować terenów pod budowę
Kraków stale się rozwija, a jego mieszkańców z roku na rok przybywa. Jak tłumaczy Dom Development: "Za tym podążać będzie rosnący popyt na mieszkania. Dziś planowanych i realizowanych inwestycji jest zbyt mało w stosunku do tego zapotrzebowania".
– Modernizacja zarówno starych budynków przemysłowych, jak i wykorzystywanie terenów postindustrialnych ma ogromny potencjał, który współczesne budownictwo musi umieć wykorzystywać. W przypadku Krakowa jest to istotne również z uwagi na niską dostępność działek. Nasz projekt daje miejscu po dawnych fabrykach drugie życie, łącząc historię ze współczesnością. Sąsiedztwo Parku Zdrojowego z interesującą przeszłością dodaje mu wyjątkowej atmosfery – podkreśla Marcin Rams, prezes Dom Development Kraków.
- W porównaniu z innymi miastami, na pewno Kraków ma w tej chwili i miał stosunkowo najniższą podaż. My poziom oferty aktualnej liczymy w kwartałach, tzn. gdyby dzisiaj sprzedaż dalej szła tym tempem, które było w poprzednim kwartale i żadne mieszkanie nie zostało wprowadzone, to w tej chwili troszkę poniżej trzech kwartałów - tylko - wystarczyłoby tych mieszkań w Krakowie. W innych dużych miastach też nie ma szału. My jako deweloperzy uważamy, że poziom czterech-pięciu kwartałów to jest absolutnie zdrowy rynek. Powyżej sześciu kwartałów zaczyna się lekka nadpodaż. Czyli w Krakowie ewidentnie mamy niedostatek oferty - dodał Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.
Apartamenty Park Matecznego
Teren, gdzie obecnie wznoszone są nowe budynki, przez lata pełnił funkcję industrialną. Przed II wojną światową działała tam fabryka gwoździ i wyrobów żelaznych „Rydlówka“. Później uruchomiono w tym miejscu Fabrykę Narzędzi Wiertniczych „Georyt”, po której pozostała poprzemysłowa infrastruktura. Dom Development wykupił w ubiegłym roku wspomniany teren i rozpoczął przygotowania pod inwestycję mieszkaniową.
Apartamenty Park Matecznego to najnowsza inwestycja Dom Development w Krakowie, a zarazem pierwszy projekt dewelopera w standardzie apartamentowym w stolicy Małopolski. W 9 budynkach powstanie niemal 600 mieszkań i 11 lokali usługowych. Dotychczas do oferty wprowadzono 174 mieszkania - od 29-metrowych kawalerek po czteropokojowe apartamenty o powierzchni 114 m2. Ceny mieszkań rozpoczynają się od 16,3 tys. zł za metr kwadratowy.
Deweloper wylicza również, że do dyspozycji nowych mieszkańców zostanie oddanych ok. 500 miejsc postojowych, w większości zlokalizowanych w garażach podziemnych. Z kolei dziedzińce między budynkami pozostaną wolne od ruchu.
Jak zapewnia deweloper, cała inwestycja ma zakończyć się w 2028 roku.
– Przy rondzie Matecznego realizujemy ciekawy i perspektywiczny projekt, którzy daje nam kolejną możliwość stworzenia nowoczesnej tkanki miejskiej w Krakowie. Co istotne, jest to nasze pierwsze przedsięwzięcie w standardzie apartamentowym na tym rynku. W niezwykle atrakcyjnym miejscu powstanie przyjazna i wysokiej jakości przestrzeń. Tego typu inwestycje są wyzwaniem i jednocześnie czymś, czego poszukują wymagający inwestorzy czy nabywcy – mówi Marcin Rams.
Dom Development w Krakowie od 3 lat
W Krakowie firma jest obecna od 2021 roku. Jej oferta obejmowała do tej pory wieloetapowe Osiedle Górka Narodowa z licznymi sklepami, punktami usługowymi oraz parkiem stworzonym z myślą o mieszkańcach, Osiedle przy Malborskiej zlokalizowane w sąsiedztwie Parku Duchackiego oraz Osiedle 29. Aleja położone zaledwie 5 minut od Dworca Głównego.
Deweloper wśród atutów os. Apartamenty Park Matecznego wymienia choćby jego lokalizację.
- W ciągu 5 minut można dotrzeć autem zarówno na Kazimierz z jego bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową i restauracyjną, jak i do Centrum Handlowego Bonarka z licznymi sklepami, punktami handlowo-usługowymi i kinem wielosalowym. Natomiast zaledwie 10 minut tramwajem wystarczy, aby dostać się na Rynek lub Dworzec Główny. Niedaleko znajdują się także malownicze tereny rekreacyjne, w tym m.in. bulwary nad Wisłą i Wilgą, Zakrzówek czy Park Bednarskiego - wylicza Dom Development.
Dodatkowo osiedle znajduje się w sąsiedztwie Parku Zdrojowego, który oddziela nowe osiedle od ruchliwej ulicy.
Elegancja i zrównoważona technologia?
- Architektura osiedla nawiązywać będzie do klimatycznych kamienic stolicy Małopolski. Wystrój części wspólnych z portalami drzwiowymi, sztukateriami oraz złotymi elementami identyfikacji nadawać będzie elegancji całej inwestycji. Liczne balkony i wykusze urozmaicą bryły budynków, a na elewacji pojawi się mineralna płytka klinkierowa - tłumaczy deweloper.
Ponadto koncepcja osiedla obejmuje również najnowsze technologie, a wśród nich: smart building, czyli rozwiązanie z zakresu tzw. inteligentnego budynku: otwieranie bram, furtek i drzwi z poziomu smartfona oraz automatyczne przywoływanie windy. Na dachach pojawią się panele słoneczne.
W ramach zagospodarowania terenu powstanie strefa relaksu ze zróżnicowaną zielenią. Istotną rolę odegra także zielone pokrycie dachów, które nie tylko poprawi mikroklimat, ale także będzie pełniło funkcję termoizolacyjną oraz dźwiękochłonną, a jednocześnie zabezpieczy dach przed uszkodzeniami.
Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie
