Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa wiekowych seniorów. Kobiety jednak częściej dożywają 100 lat

Lech Klimek
Lech Klimek
UM Gorlice
Ludzie, którzy mają bliskie swemu sercu osoby, żyją zdecydowanie dłużej. Wspierająca rodzina to najsilniejszy czynnik przedłużający życie.

- Mama cały czas ciężko pracowała, więc może to jest ta recepta na długowieczność - zastanawia się Tadeusz Niziołek, najmłodszy syn pani Zofii, która niedawno skończyła 100 lat.

100 lat można dożyć tylko w kochającej się rodzinie

Zofia Niziołek urodziła się w 1916 r. w Ołpinach. Od dzieciństwa pracowała na roli, początkowo z rodzicami, a od 1939 roku z mężem Janem. W zgodzie i szczęściu przeżyli razem 61 lat. Jan zmarł szesnaście lat temu, a pani Zofia zamieszkała z synem Tadeuszem i jego rodziną w Gorlicach.

Doczekała się czwórki dzieci, ma dwie córki i dwóch synów. Na jej urodziny przybyło też siedmioro wnuków, trzynastka prawnuków i dwójka praprawnuków.

- Tak naprawdę, co też mama zawsze podkreśla, liczy się rodzina - mówi Tadeusz. - Dobra i kochająca. Mama chyba też zawsze szła pod prąd zaleceniom dietetyków. Nie stosowała żadnej z zalecanych diet, chyba że za taką uznać jedzenie śniadania około południa, jak już w domu wszystko jest zrobione - kończy z uśmiechem mężczyzna.

Większość stulatków to nasze wspaniałe panie

- Nie istnieje jedna recepta na długowieczność - z przekonaniem stwierdza Joanna Kokoszka-Paszkot, lekarz geriatra. - Jednak wszyscy podkreślali rolę zdrowia, kochającej rodziny, umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Ważna również jest w życiu pogoda ducha i zdolność widzenia szklanki wody do połowy pełnej - dodaje specjalistka od osób starszych.

W powiecie mamy ośmioro stulatków. Pięć kobiet i trzech panów. Najstarszy z nich urodził się jeszcze przed wojną, w grudniu 1912 roku.

Honorowa emerytura bez wniosku do ZUS

Ukończenie stu lat życia do jedna z niewielu okazji dla człowieka, by dostał coś od ZUS-u bez żadnego starania się o to.

- Osobom, które pobierają świadczenie emerytalne lub rentowe z ZUS i żyją już ponad wiek, przyznawane jest tak zwane świadczenie honorowe - mówi Anna Szaniawska regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim. - Przyznawane jest ono z urzędu przez prezesa ZUS, stulatkowie nie muszą składać dokumentów - informuje.

Obecnie wysokość świadczenia honorowego wynosi 3408,62 zł brutto.

- Przyznanie świadczenia honorowego odbywa się bardzo uroczyście - podkreśla rzecznik prasowy ZUS. - Jest to okazja do odwiedzin naszego przedstawiciela w domu, jest specjalny dyplom i oczywiście kwiaty - dodaje.

Nie wszyscy stulatkowie objęci są takim automatycznym działaniem. Wniosek o świadczenie honorowe musi być złożony, gdy zainteresowana nim osoba skończyła sto lat, ale dotychczas nie pobierała świadczenia. Taki wniosek można złożyć w najbliższej placówce ZUS.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska