Dwór w Rożnowie wart miliony
Początkowa historia Dworu w Rożnowie nie jest dobrze udokumentowana. Obiekt został wzniesiony na początku XIX wieku zapewne z fundacji Wielopolskich lub Dobrzyńskich. Nie wyklucza się, że jego podwalinę stanowiły pozostałościach renesansowego dworu zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego i Barbarę Zawiszównę, „palazzo in forteca”, która miała popaść w ruinę już w XVII w.
Wiadomo, że w XIX w. obiekt należał do rodziny Dobrzyńskich, których majątek składał się wówczas z Rożnowa, Radziejowic, Zagórza i Łazisk. W 1882 r. posiadłość w Rożnowie została odkupiona przez hrabiego Stadnickiego i Bogumiła z Łubieńskich. W ich rękach pozostawał do 1946 r., kiedy to majątek został rozparcelowany dekretem PKWN.
W zabytkowym dworze swoje siedziby miały różne instytucje gminne. Częściowo zajęty był też rzez szkołę. Na początku lat 60-tych XX. wieku własność przeszła na Zakłady Przemysłu Skórzanego „Radoskór” z Radomia. Wówczas rozbudowano założenia dworskie i stworzono z nich ośrodek kolonijno-wczasowy. Posiadłość w 1997 roku została sprzedana prywatnemu nabywcy, który niedawno postanowił wystawić ją na sprzedaż.
Dwór wraz z budynkiem gospodarczym oraz dawnym budynkiem hotelowym znajdują się na działce liczącej 1,86 ha powierzchni. Cena nieruchomości to 3,9 mln zł. Najcenniejszym obiektem jest wspomniany budynek pałacowo-dworski. To budowla klasycystyczną, nawiązująca do form architektonicznych starożytnego Rzymu i Grecji.
We wnętrzach dworu, w kilku pomieszczeniach zachowana jest wyjątkowa zabytkowa dekoracja malarska z początku XIX wieku. W dwóch salach polichromia ścienna z przedstawieniami miast, scen symbolicznych i rodzajowych. W supraportach uwidocznione są podobizny wybitnych reprezentantów polskiej nauki doby staropolskiej. W salonach na ścianach widnieje osiem widoków Paryża, a w gabinecie znajdują się spersonifikowane cztery pory roku oraz sceny rodzajowe o patriotycznej wymowie z ułanami księcia Józefa Poniatowskiego. Malowidła te przepisywane są polskiemu malarzowi epoki romantyzmu - Michałowi Stachowiczowi. Znany jest on z podobnych realizacji dekoracyjnych w Krakowie i we dworze w Rząsce.
Otworzą drzwi do zabytkowego Dworu w Rożnowie
Odkąd Dwór w Rożnowie stał się prywatną własnością, nie ma możliwości jego zwiedzania. Tymczasem jest wiele osób interesujących się historią regionu, a także architekturą i sztuką, które chciałby zajrzeć do wnętrza obiektu, a dotychczas nie mogły. Niebawem, a konkretnie 1 maja, nadarzy się taka okazja.
- Wielokrotnie dostawałam pytania, czy jak będę tam z jakimiś klientami, to można sobie przy okazji zobaczyć, jak wygląda dwór w środku. Połączmy zatem przyjemne z pożytecznym. Zainspirowana pomysłem Pałacu w Bełczu Wielkim postanowiłam otworzyć drzwi do dworu w Rożnowie – poinformowała w mediach społecznościowych Dominika Dąbrowska, agentka nieruchomości Real Estate Consulting. - W środku dworu jest trochę porozrzucanych śmieci, jakieś stare koce czy kawałki stłuczonych przez wiatr szyb. W ogrodzie też znajdziemy trochę przyniesionych przez wiatr mniejszych czy większych śmieci. Myślę, że z Waszą pomocą, moich znajomych czy też sympatyków Rożnowa czy takich pięknych miejsc, zrobimy to szybciutko.
Przyjacielskie sprzątanie Dworu w Rożnowie, to tak naprawdę okazja do zobaczenia tego zabytku. Wydarzenie ma rozpocząć się o godz. 12 i potrwać do godz. 15. Bliżej daty akcji zostaną podane szczegóły organizacyjne. Można ich szukać TUTAJ.
- Fajfy w "Sanatorium miłości". Kuracjusze tańczyli w Hawanie w Krynicy Zdroju
- Dla takich widoków warto wstać skoro świt. Tatry widziane z Malnika
- To największa w Polsce mofeta! Unikatowa atrakcja turystyczna. Czekają ją zmiany
- Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach oficjalnie otwarte!
- Przyciągnie turystów i ozdobi Nowy Sącz. Ostateczna koncepcję odbudowy zamku
- Memy z Nowym Sączem w tle. Z czego najczęściej śmieją się internauci?
Pustynia Błędowska, czyli największa atrakcja turystyczna w powiecie olkuskim
