Kto może starać się o bezzwrotną dotacje na podjęcie własnej działalności gospodarczej?
Mogą to zrobić osoby posiadające status osoby bezrobotnej, zarejestrowane w Grodzkim Urzędzie Pracy w Krakowie. Każdy wniosek o dotację jest sprawdzany merytorycznie przez komisję, która decyduje, które wskazane usługi bądź zakupy można z tej dotacji zakupić. To oznacza, że przyznana dotacja obejmuje jedynie rzeczy niezbędne do prowadzenia działalności przyszłemu przedsiębiorcy.
Minimum rok działalności
Każdy, kto otrzyma dotację na założenie firmy, musi ją prowadzić przez minimum rok. Po tym okresie należy się rozliczyć z wydanych pieniędzy. Jeśli przyszły przedsiębiorca zadeklarował zakup np. konkretnego wyposażenia lub sprzętu, to musi udokumentować ich nabycie. Beneficjent musi dotrzymać wszystkich warunków zawartych w umowie dofinansowania. Niestety ich niedotrzymanie wiąże się z koniecznością zwrotu dotacji wraz z naliczonymi odsetkami ustawowymi.
30 dni od daty złożenia wniosku
Odpowiedź na wniosek zostanie udzielona pisemnie w terminie do 30 dni od daty złożenia wniosku. W przypadku nieuwzględnienia wniosku do realizacji w piśmie urzędnicy wskażą przyczynę odmowy. W przypadku przyjęcia wniosku do realizacji, o kolejnych etapach procedury wnioskodawca zostanie poinformowany telefonicznie lub pisemnie.
Rekordowy 2022 r.
Ze statystyk GUP wynika, że w ciągu ostatnich czterech lat najwięcej dofinansowań mieszkańcy miasta otrzymali w 2022 r. - 542. Rok wcześniej liczba dotacji wyniosła 423, a w 2020 r. 205. W tym roku pierwszego dnia składania wniosków liczba dokumentów wyniosła 230.
Wśród branż, które najczęściej są dotowane przez urząd pracy są zawody związane z fryzjerstwem i kosmetyką, działalność w zakresie architektury i działalność prawnicza. O pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej często starają się też osoby zajmujące się pracami wykończeniowymi.
Dobry biznesplan
We wniosku o dofinansowanie bardzo ważny jest biznesplan. Dobrze skonstruowany biznesplan przydaje się w sytuacji, gdy bezrobotny nie posiada wkładu własnego lub wykształcenia kierunkowego, związanego z profilem zakładanej działalności. Ponadto biznesplan pozwala urzędnikom lepiej zrozumieć koncepcję przedsiębiorcy, a jemu pomaga w systematycznym rozwoju firmy - zwłaszcza na początku przydaje się poukładany plan, który wskazuje krok po kroku, co należy robić.
Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-dotacje-z-urzedu-pracy-na-podjecie-dzialalnosci-gospodarczej
Kraków. Najdroższe i najtańsze mieszkania. Ranking dzielnic ...
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
