Grupa Arche to jedna z największych firm deweloperskich w Polsce, która wraz ze swoim rozwojem angażuje się w nowe projekty. W 2022 roku Władysław Grochowski, prezes Grupy Arche, zobaczył w popadającym w ruinę dawnym Sanatorium Metalowiec potencjał. Docenił jego modernistyczną architekturę, charakterystyczną dla lat 60-tych ubiegłego wieku.
- W swoim czasie był to bardzo znany budynek, postaramy się wiele zostawić, zachowa jego charakter, ale też sporo od siebie dołożymy. Budynek się zmieni, ale myślę że osoby, które lata temu tutaj bywały dzięki zachowanym elementom będą miały co wspominać. Zostanie na pewno charakterystyczna mozaika polskiego artysty tamtych czasów Kazimierza Manna, posadzki z kamienia, zastawy stołowe, lampy, wszystko co przetrwało próbę czasu – zapowiadał na naszych łamach Władysław Grochowski.
Jeszcze w 2022 roku ruszyły pierwsze prace. Oryginalne meble i wyposażenie sanatorium, które zostało przejęte wraz z obiektem, zostały przekazane do odrestaurowania. Grupa Arche posiada własną pracownię renowacji mebli i w niej odnawiane są m.in. setki krzeseł. Zachowała się również oryginalna ceramika, która też znajdzie swoje zastosowanie w nowym Arche Sanatorium Metalowiec Muszyna Złockie.
Inwestor chce zachować i odtworzyć historię dawnej „Gwiazdy Gór”. Kiedyś ten obiekt był finansowany i administrowany przez Zrzeszenie Hut Polskich, a do Złockiego zjeżdżali kuracjusze z całej Polski. Sanatorium Metalowiec było popularnym i modnym miejscem w minionych lat 60 i 70-tych. Z pewnością wiąże się z nim wiele ciekawych historii i anegdot. Stąd też apel Grupy Arche o kontakt z firmą osób, które chcą się podzielić swoimi wspomnieniami oraz zdjęciami wykonanymi przed laty w tym miejscu. Pomogą one w zachowaniu klimatu tamtych czasów w odnowionym obiekcie.
Po tym jak w lipcu Grupa Arche otrzymała pozwolenie na budowę prace w Złockiem ruszyły na dobre. Wymieniono okna w budynku A i wzmocniono balustrady. W środku zdemontowano podwieszane sufity, którymi obniżono stropy w korytarzach. Podczas prowadzonych prac natknięto się też na niespodziankę. To malowidła naścienne z lat 70-tych, przedstawiające herby dawnych miast wojewódzkich tego regionu.
Grupa Arche na razie nie zdradza kiedy planuje zakończyć proces inwestycyjny. Zakłada on remont starego obiektu oraz jego rozbudowę. W planach jest wykończenie 300 pokoi. Oprócz sanatorium kompleks tworzyć będzie hotel, pijalnia wody mineralnej i trzy baseny.
- Czarna Młaka w Muszynie. Niezwykły kilkusetletni staw urzeka zwłaszcza jesienią
- Nowoczesny park wodny przy stawach w Starym Sączu hitem wakacji
- Są jak dzieła sztuki ludowej! Piękne wieńce dożynkowe z całej Małopolski
- Przeciągali tira, podnosili auto w Podegrodziu. Był czas na selfie z Pudzianem
- Niezwykły Festiwal Wód Mineralnych. Wystąpił Bednarek i inni. Zdjęcia
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
Nowy Sącz. Uszkodzony mural na ul. Łokietka wymaga remontu
