https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ptaki rozbijają się o ekrany dźwiękochłonne [INTERWENCJA]

Marcin Karkosza
Mieszkańcy i ornitolodzy alarmują, że przez przezroczyste ekrany dźwiękochłonne giną setki ptaków znajdujących się pod ścisłą ochroną.

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

- Byłem świadkiem sytuacji, w której niewielka sikorka uderzyła o szybę ekranu na ul. Grota-Roweckiego - mówi Jerzy Zatoński, mieszkaniec Ruczaju. - Wziąłem ptaszka na ręce, chcąc go uratować, jednak po chwili umarł w moich dłoniach.

Inspektorzy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przyznają, że podobnych sytuacji jest coraz więcej, a mieszkańcy coraz liczniej zgłaszają przypadki, kiedy przezroczyste ekrany są przyczyną śmierci ptaków. Tymczasem podobne ściany występują w dużej liczbie, m.in. przy ul. Opolskiej, Wielickiej czy Grota-Roweckiego.

- To duże zagrożenie ptaków, dla których ekrany stanowią niewidoczną barierę - mówi Michał Mydłowski, starszy inspektor w RDOŚ .

Tłumaczy, że obecnie na ekranach akustycznych stosuje się naklejki z sylwetkami ptaków drapieżnych lub kolorową folię, licząc na to, że ptaki ją zauważą i dzięki temu unikną kolizji z ekranem.

- To kompletna bzdura - mówi wprost Michał Mydłowski. - Dla ptaków te naklejki są po prostu ciemną plamą. Nierzadko rozbijają się o szybę tuż przy niej!

Największą skuteczność w ochronie ptaków przed uderzaniem o ekrany mają specjalne, 2-milimetrowe pasy naklejane lub wtapiane w szyby, dostosowane do sposobu, w jaki ptaki widzą otoczenie. Ornitolodzy i przedstawiciele RDOŚ już od jakiegoś czasu zalecają ich stosowanie.

- Możemy wskazać, że na ekranach przezroczystych mają być zastosowane pasy - mówi Michał Mydłowski. - Nie mamy jednak wpływu na to jak inwestor to wykona.

Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wyjaśnia, że specjalne pasy podwyższają koszty ekranów o 20 procent, jednak zapewnia, że urzędnicy przyglądają się sprawie. - Na części nowych ekranów na ul. Grota-Roweckiego zastosowaliśmy pasy chroniące ptaki. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, będziemy stosować je także w przypadku innych ekranów- obiecuje Pyclik.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Śmiertelny wypadek w Bydlinie. Dwie osoby roztrzaskały się na drzewie [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lissa
Przy Opolskiej ginie mnóstwo ptaków wpadając na ekrany. Wiem, bo często tamtędy spaceruję i już nie raz widziałam jak skręcają sobie kark lub łamią skrzydła. Może wreszcie się ktoś tym zajmie!
k
km!
W biało czerwone Pasy !
J
Juno
;-) byle ładnie ;-)
B
Bartek
Normy hałasu mieliśmy takie jak w jewropie, ale tam nie budowano takich dróg przy osiedlach. Teraz mamy normy najluźniejsze w jewropie.
r
rem
Zdecydowanie wielkością. To są wnyki wielkoformatowe.
h
hg
a myślisz, że ten ekran cię w 100% ochroni przed hałasem ? Z moich subiektywnych obserwacji wynika, że postawienie takiej ściany zmniejsza hałas max o 10-20%. Wg mnie to niewiele.
p
pc
ale zadyma
nie ma sie co martwic
te nowe ekrany mamy w planie pomalowac za tydzien , ok.3-4 w nocy
O
OHaleck
Przecież to rozbój w biały dzień! Niech ktoś wreszcie położy kres temu wielomilionowemu przekrętowi! Jak może namalowanie kilku pasków zwiększać koszt ekranów (fundament, konstrukcja, właściwe ekrany, robocizna) o 20%? Czy prokuratura się tym zajmie wcześniej niż cały Kraków zostanie zabudowany?
s
skubidu
Nikomu nie dogodzi. Jednym ekrany przeszkadzają bo są, innym - bo ich nie ma. Mieszkańcy chcieliby dojeżdżać super drogą, mieć tramwaj, ale chcą mieć też ciszę i spokój. Ptaki?
Z drugiej strony - całe osiedle ma cierpieć hałasy, bo kilka ptaków walnie w szybę? litości oszołomy, litości
J
Jakub
Kłusownictwo w Polsce jest przestępstwem. Czym się różnią takie ekrany od wnyków?
P
Paweł
Bardzo dobrze, że wspominasz o tym rozporządzeniu. Może w końcu ZIKiT się opamięta i przestanie wydawać kasę na ekrany. Nie dość, że szpecą miasto, to jeszcze jak czytamy powodują niepotrzebną śmierć ptaków. Budżet Krakowa kuleje, brakuje pieniędzy na podstawowe remonty, a u nas wydaje się pieniądze na te bezsensowne i szkodliwe ekrany. Czas z tym skoczyć!
r
rem
a istniejące zdemontować. Zgodnie z nowym rozporządzeniem (wejdzie w życie lada dzień), zwiększono normy dopuszczalnego hałasu (dostosowano do norm w jewropie). Nie będzie się budować nowych ekranów, istn. można rozebrać i ptaszki będą się mogły rozbijać najwyżej o drzewa.BTW, byłem świadkiem jak jadące auto rozwaliło startującego z ulicy gołębia. Idąc tokiem rozumowania powołanego w tekście mieszkańca z os. Ruczaj, należy zakazać (przynajmniej w Krakowie) ruchu pojazdów samochodowych. Wszyscy na rowery!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska