https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na placu Inwalidów miał być niski murek. Wyrośnie gigantyczny mur

Małgorzata Mrowiec
We wcześniejszej koncepcji dla placu i pomnika, jeszcze z formą rzeźbiarską, przewidziany był malutki, niski mur. Ten obecnie przewidziany stanowi bardzo mocną ingerencję w przestrzeń
We wcześniejszej koncepcji dla placu i pomnika, jeszcze z formą rzeźbiarską, przewidziany był malutki, niski mur. Ten obecnie przewidziany stanowi bardzo mocną ingerencję w przestrzeń Fot. ZIKiT
Na wizualizacji wygląda to jak ekran akustyczny lub szczelny wysoki parkan. Ani wglądu z tramwaju w park, ani widoku w przeciwnym kierunku, na drugą połowę placu Inwalidów. Do tego ponad 10 nowych schodów. Mieszkańcy i aktywiści łapią się za głowę.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg i do 7 września czeka na oferty chętnych, by zająć się zagospodarowaniem placu Inwalidów wraz z pomnikiem Orła Białego. Zgodnie z propozycją prezydenta miasta z lutego - entuzjastycznie przyjętą przez wielu mieszkańców - w miejsce planowanego pierwotnie monumentu przewidziane jest posadzenie dębu-pomnika.

- Jednak o ile pomnik betonowy został zastąpiony drzewem, to w zmienionym projekcie beton „wyrósł” w postaci ogromnego, bo 35-metrowego muru - mówi z rozgoryczeniem Łukasz Maślona ze Stowarzyszenia Funkcja Miasto. - Ten mur ograniczy widoczność, gwałtownie wejdzie w całą przestrzeń placu Inwalidów i przetnie ją na pół. Jeśli nawet by uznać, że to rodzaj ekranu akustycznego, to przecież można było to miejsce wyciszyć zielenią - dodaje aktywista.

Ten mur rzeczywiście będzie miał ponad 30 m długości, w najwyższym miejscu ma sięgać trzech, a w najniższym dwóch metrów. Rozczarowani mieszkańcy i użytkownicy placu wytykają też, że absurdalną interwencją w przestrzeń jest obniżenie poziomu placu (przechodniego, służącego wielu przesiadającym się pasażerom MPK), którego efektem będzie też wprowadzenie 12 nowych schodów. - Teren zostanie mocno wybrany. Pojawią się przeszkody dla komunikacji pieszej, utrudnione będzie poruszanie się osób starszych, niepełnosprawnych, mam z dziećmi w wózkach. Ktoś chce urządzić tor przeszkód zamiast sprawić, by przestrzeń była przyjazna! - podkreślają aktywiści. Zapowiadają pismo do prezydenta, by jeszcze raz całość przemyślał i m.in. ograniczył rozmiary muru.

Mur oporowy Murem Pamięci

Spytaliśmy ZIKiT, po co taki gigantyczny mur na urządzanym na nowo placu Inwalidów? Michał Pyclik z ZIKiT wyjaśnia, że po metamorfozie tego miejsca plac - takie było założenie - znajdzie się na poziomie parku Krakowskiego, z którym bezpośrednio sąsiaduje (niżej niż biegnąca tu ulica Królewska).

- Parametry muru wynikają z kwestii technicznych. Jest to bowiem mur oporowy, który musi być wykonany z uwagi na różnice wysokości, jakie pojawią się w tym terenie - tłumaczy Michał Pyclik.

Dowiadujemy się też, że mur „i tak by powstał”, więc projektant wykorzystał go pod przyszłe tablice pamiątkowe. Projekt wykonała pracownia GPP Grupa Projektowa, której szefuje Borys Czarakcziew. Mur oporowy, zwany „Murem Pamięci”, jest wedle przyjętej koncepcji elementem pomnika Orła Białego. Jak wskazuje przedstawiciel ZIKiT, cytując projektanta, „kompozycja ma być maksymalnie prostym symbolem, inspirującym do zadumy i przywołującym pamięć tych, co walczyli o wolność Polski w latach 1939-1989”.

Projektant nie zmienił się od czasu, gdy były prezentowane projekty placu z monumentem; teraz zaproponował inne rozwiązanie niż w pierwotnej koncepcji. Jak przypomina ZIKiT, to efekt konsultacji społecznych, po których zrezygnowano z przestrzennej formy rzeźbiarskiej na rzecz dużego drzewa.

ZIKiT łamie uchwałę?

Sam pomysł posadzenia drzewa zamiast stawiania pomnika spełnia oczekiwania części mieszkańców, którzy w styczniu sprzeciwiali się budowie kolejnego pomnika, do tego za pieniądze publiczne. Również radni prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków przygotowali apel do Jacka Majchrowskiego, w którym wezwali go do rezygnacji z planów budowy pomnika Orła Białego, wnioskując, by pieniądze na to zaplanowane przeznaczyć na remonty ulic i chodników w dzielnicy XV Mistrzejowice.

Natomiast Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji i Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, bije na alarm: ZIKiT, ogłaszając przetarg na przebudowę placu, w którym mowa jest o posadzeniu dębu, lekceważy uchwałę Rady Miasta Krakowa, na mocy której miał tu stanąć pomnik.

- W nowej koncepcji, zdaniem ZIKiT-u, jako pomnik należy traktować układ estetyczny tworzony przez dąb i „Mur Pamięci” - odpowiada Michał Pyclik. - To kompromis - dodaje.

List dr. Bukowskiego

Pomnik, a nie dąb

Przedstawiciel Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN) w Krakowie w odpowiedzi na plany sadzenia dębu zamiast budowy monumentu na pl. Inwalidów mówi o skandalu i „jawnym zlekceważeniu” przez ZIKiT uchwały Rady Miasta w sprawie pomnika „Tym, którzy stawiali opór komunizmowi w latach

1944-1956”. Dr Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN, wystosował list, w którym przypomina, że Rada Miasta wiele lat temu uchwaliła projekt i lokalizację dla tego monumentu, o który od końca XX wieku walczą krakowscy weterani, ich potomkowie i ideowi spadkobiercy. „Dyskusja dotyczyła jedynie jego przesłania i nazwy, ponieważ w kolejnej uchwale RMK była mowa o pomniku „Orła Białego” obejmującego lata 1939-1989, z czym nie zgadza się ani społeczny komitet budowy tego znaku pamięci o bohaterach drugiej konspiracji, ani w pełni popierające go nasze Porozumienie” - piszedr Bukowski. POKiN niezmiennie oczekuje, że na pl. Inwalidów stanie „pomnik upamiętniający heroiczną walkę zbrojną o niepodległość Polski, którą prowadzili przeciw reżimowi komunistycznemu w latach największego stalinowskiego terroru Żołnierze Niezłomni”.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o smog i zanieczyszczenie powietrza

Co Ty wiesz o Krakowie? Pytamy o Smog! from Polska Press Grupa on Vimeo.


Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
rob
ile Gibała płaci za komentarz?
S
St€fan
Betonowanie to ulubione zajęcie JM, cierpliwość na wszystkie takie akcje już się wyczerpała, przynajmniej dla mnie, ale myślę że nie jestem jedyny. Głosowanie na Gibałę to ryzyko, ale nie ma innego wyjścia.
D
Da$
Gibała ma propozycję dotyczące parków i ja na niego zagłosuję. Mam dość dziadostwa w wykonaniu Majchra.
p
pati
Po co tyle tego betonu, dajcie sobie spokój! Chociaż przed wyborami powinni stwarzać pozory, a jak tego nie robią to ciekawe co bedzie po! Zaraz nam blonia zaletą betonem i na tym się skknczg, wtedy wszyscy zobaczą jak wielkimm błędem byl wybor Majchrowskiego na kolejna kadencję
t
tryk
Po co tam jeszcze mąki ten zikit jak zaraz ma być rozwiązany? Chociaż.. w sumie jak prezydentem dalej będzie Majchrowski to pewnie nic się tam za bardzo nie zmieni, władze te same, tylko pod innymi nazwami.. jak dla mnie tylko Gibała ma szansę z nim wygrać w wyborach i możemy sprawdzić przez jedną kadencję czy da sobie radę i posprząta ten burdel.
E
Echo$
Mam nadzieję że nie zdążą do wyborów, a wtedy jak wybierzemy nowego prezydenta, np. Gibałę, to może uda się to odkręcić.
g
gosc
Może śp prezydenta byłby lepszy. W Warszawie nazwę ulicy zmieniają na Kaczyńskiego, to może i dobra zmiana zawita wkoncu do Krakowa, może np Grodzka na Kaczyńskiego zamienić?
O
OBywatel
Na tym placu najbardziej by pasował pomnik Stanisława Wyspiańskiego
który przed Muzeum Narodowym nie jest w pełni wyeksponowany!
z
zeroagresywny
Pseudoaktywiści od Gibały nadal mają ból czterech liter po remoncie parku. W tej sytuacji raczej powinni się cieszyć, że park zostanie zasłonięty. A tu wrzaski. Oto cała „Logiczna Alternatywa”. Aha, ta dziewczyna już zeszła z dębu „Jacek”?
O
Olo
Posadzić drzewo przy wejściu do parku, a reszty nie ruszać. Bo co ruszą, to spier..lą
B
Brosiu
Z tego co czytałem w innym miejscu konsultacje społeczne dotyczące nowego projektu nie odbyły się. Był on jedynie konsultowany z IPN co ma się nijak do mieszkańców ale może tłumaczyć Mur pamięci.
L
Lajk1
Miał być dąb a teraz w pakiecie mury obronne. Majchrowski już nie panuje, bo jak widać nawet kombatanci rządzą tym miastem. Musi go zastąpić ktoś młodszy, choćby Gibała.
z
zielony
Tak, dajcie tam więcej betonu, bo mamy za mało w Krakowie. Jak już ktoś wpadł ma pomysł posadzenia drzewa zamiast kolejnego pomnika, to trzeba to zrównoważyć murem, żeby nie było za dużo zieleni. Czy ja dobrze zrozumiałem że mają obniżać plac do poziomu parku, czyli również muszą dostosować kawałek parku, który "równa" do poziomu placu? Parku, którego remont zajął ROK? Absurd goni absurd. Moim kandydatem będzie Gibała.
M
Marek
Złoty człowiek! Mistrz nad mistrze !
A
A nie tutaj budowac
Niech sobie zrobia mur od ATW tam upamietnial kombatantow bedzie dluzszy i bedzie wyciszal halas, a nie przeszkoda miedzy alejka parkowa i sienkiewicza! Kretyni z zikit
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska