Rada Pedagogiczna "ekonomika" jest przeciwna łączeniu szkół. Chcą wypracować swój plan naprawczy

Rada Pedagogiczna i pracownicy ZSE
Pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach piszą list otwarty do Starosty Powiatu Gorlickiego Karola Górskiego i Zarządu Powiatu Gorlickiego i Radnych.

List otwarty pracowników
Zespołu Szkół Ekonomicznych
im. Jana Pawła II w Gorlicach do
Starosty Powiatu Gorlickiego Karola Górskiego
Zarządu Powiatu Gorlickiego i Radnych.

W odpowiedzi na artykuły prasowe oraz materiały lokalnych telewizji, w których Pan Starosta Karol Górski i Zarząd Powiatu twierdzi, że proponowane przez nich zmiany w systemie oświaty nie likwidują szkół informujemy, że według przedstawionych dyrektorom projektów nasza szkoła, czyli Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II i działające w nim Technikum nr 3 mają zostać zlikwidowane i włączone do Zespołu Szkół Technicznych i Technikum nr 4. Nasza społeczność wniosła już do Zarządu stosowne petycje i pisma, jednak z uwagi na brak oczekiwanej reakcji dotyczącej zmian w tym projekcie, który w efekcie likwiduje całkowicie nasz podmiot, chcemy wyrazić stanowczy sprzeciw i jeszcze raz przedstawić argumenty i wątpliwości z nim związane.

Według przedstawianych przez autorów projektu danych, problemy finansowe mają niemal wszystkie szkoły powiatu, ale nasz Zespół spośród techników ma je NAJMNIEJSZE. Pytamy zatem, dlaczego zanim przedstawiono krzywdzący nas projekt, nie zaproszono do rozmów WSZYSTKICH powiatowych szkół w celu opracowania programów naprawczych, aby każda szkoła spróbowała SWÓJ deficyt zmniejszyć? Co istotne - dane takie NIGDY WCZEŚNIEJ nie były przedstawiane dyrektorom szkół. Zamiast tego opracowano projekt, który w przypadku szkół gorlickich jest niezrozumiały, nielogiczny i krzywdzący: Nasza szkoła, jeżeli chodzi o wyniki i jakość pracy, jest jednym z najlepszych techników w powiecie! Świadczą o tym wskaźniki EWD, wyniki egzaminów zawodowych i maturalnych, wyniki ewaluacji zewnętrznej, posiadane certyfikaty (m.in. Wiarygodna Szkoła, ranking PERSPEKTYWY) czy udział w przeróżnych ogólnopolskich i wojewódzkich projektach. W zamian za to została przeznaczona do likwidacji i wchłonięcia przez Zespół Szkół Technicznych. Świadczy to niestety o tym, że jakość pracy szkół, osiągane przez młodzież wyniki, wypracowana marka i atmosfera są dla lokalnych władz oświatowych (zwłaszcza autorów projektu) kompletnie bez żadnego znaczenia.

Pytamy zatem, jakimi kryteriami kierował się Zarząd i dlaczego projekt, który Zarząd Powiatu nazywa "łączeniem" szkół nie zakładał bardziej sprawiedliwego połączenia? (np.: utworzenie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w skład którego weszłoby Technikum nr 3 (ZSE) ze swoją siedzibą i pozostałe szkoły ZST - szkoła zasadnicza i policealna?). Zamiast tego przedstawiono projekt, który unicestwia całkowicie naszą szkołę, na której dobrą opinię, dobre wyniki i osiągnięcia pracowały pokolenia gorliczan, a które patrząc obiektywnie są dla nas na czas obecny bardziej korzystne. Cały ten dorobek zostanie zniszczony i zmarnotrawiony! Na dzień dzisiejszy niezależnie od faktu, czy proponowane zmiany zostaną przeforsowane czy nie, szkoda jaką wyrządzono tym projektem naszej szkole jest ogromna i niepowetowana! Nie wiemy jak odbierają tego typu informacje mieszkańcy powiatu. Wierzymy, że pomimo tak niezasłużonej, negatywnej reklamy sprezentowanej nam przez autorów projektu marka szkoły i zaufanie, jakie wypracowaliśmy przez lata pozostaną niezachwiane, a dotychczasowe, dobre wyniki rekrutacji się nie zmienią.

Podsumowując, po raz kolejny wnioskujemy o wycofanie się z tych nieprzemyślanych i krzywdzących zamysłów. Jesteśmy przeciwni łączeniu naszej szkoły z inną. Apelujemy o zawiązanie komisji naprawczej złożonej z przedstawicieli WSZYSTKICH szkół powiatu, zobowiązujemy się do opracowania własnych planów naprawczych i wzmożonej pracy nad pozyskiwaniem nowych środków finansowych. Rozumiemy, że zmiany w systemie szkolnictwa są niezbędne, bo dane demograficzne są jasne, jednak zdecydowanie uważamy, że ich zaproponowany zakres, dotyczący konkretnie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach jest całkowicie nieuzasadniony i będzie wielką krzywdą wyrządzoną lokalnej społeczności.

Rada Pedagogiczna,
i pracownicy ZSE

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie