https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranking sieci rowerów miejskich. Kraków poza czołówką, Warszawa liderem

Piotr Ogórek
1. miejsce - Warszawa, Veturilo, 301 punktów
1. miejsce - Warszawa, Veturilo, 301 punktów fot. szymon starnawski / polska press
Sieci wypożyczalni rowerów miejskich są coraz powszechniejsze w polskich miastach. To już nie tylko domena dużych metropolii. Miejskie jednoślady można spotkać także w mniejszych ośrodkach. Branżowy serwis Dadelo.pl przygotował kolejny ranking miejskich rowerów, biorąc pod uwagę różne czynniki. Sprawdzono systemy w ponad 30 miastach. Kraków i jego Wavelo są poza czołówką.

Pierwszy ranking serwisu Dadelo powstał w zeszłym roku. Jego twórcy miejskie rowery oceniali w następujących kategoriach:

  • Ilu mieszkańców przypada na jeden rower?
  • Zagęszczenie stacji rowerowych na 1 kilometr kwadratowy
  • Ile zapłacimy za rower miejski?
  • Jaki odsetek mieszkańców zapisany jest do systemu?
  • Średnia liczba wypożyczeń przypadająca na jedną osobę zapisaną w systemie
  • Długość sezonu
  • Dodatkowe udogodnienia

W tym roku dołożono dwie kategorie: długość dróg dla rowerów oraz stacje napraw rowerów. Z uwzględnieniem nowych kategorii po raz drugi z rzędu najlepszy okazał się warszawski system Veturilo, który zdobył 301 z 320 możliwych punktów. - Veturilo okazało się najlepsze, jeśli chodzi o stosunek osób zapisanych do systemu do ogólnej liczby mieszkańców. 44 procenty to imponujący odsetek! Oznacza to 785 000 osób, które widnieją w systemie! - czytamy na stronie Dadelo.pl.

Krakowski rower miejski Wavelo znalazł się poza czołówką i uplasował się pod koniec pierwszej dziesiątki. Wavelo, jako jeden z dwóch systemów, umożliwia wypożyczanie roweru przez cały rok. Jest też jednym z dwóch systemów (obok Łodzi) z największą średnią wypożyczeń przypadających na jednego mieszkańca - 14. To jednak spadek w stosunku do zeszłego roku, kiedy średnia ta wynosiła aż 23.

Wavelo znalazło się natomiast na ostatnim miejscu pod względem ceny za wypożyczenie roweru. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do zdecydowanej większości miejskich rowerów w Polsce, Kraków prawie w ogóle nie dopłaca do swojego roweru. Z kolei mieszkańcy mogą skorzystać ze stosunkowo niedrogich abonamentów miesięcznych (20 zł), które umożliwiają codziennie do godziny jazdy bez dodatkowych opłat.

Pełny raport znajduje się na stronie Dadelo.pl.
WIDEO: Barometr Bartusia: Ekonomiści są niepotrzebni i mogłaby nami rządzić małpa?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
heh
Przecież to idiotyczna statystyka:

Średnia liczba wypożyczeń przypadająca na jedną osobę zapisaną w systemie

Liczy się liczba przejechanych kilometrów. Jak gdzie indziej trzeb rower zmieniac co 20 min żeby był za darmo. A u nas się wypożycza na abonament i się trzyma 90min na 1 wypożyczeniu to co tu porównywać.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska