Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont tarnowskiego Rynku komplikuje się. Prace potrwają co najmniej do wakacji

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Kontynuowanie prac na rynku uzależnione jest od zakończenia remontu ul. Krótkiej oraz izolacji ścian i piwnic na południowej pierzei
Kontynuowanie prac na rynku uzależnione jest od zakończenia remontu ul. Krótkiej oraz izolacji ścian i piwnic na południowej pierzei Paweł Chwał
Wykonawca remontu tarnowskiego Rynku wystąpił do miasta z wnioskiem o przedłużenie terminu realizacji inwestycji do 30 czerwca. Opóźnienie może jednak jeszcze się wydłużyć, gdyż wymianę spękanych płyt granitowych wstrzymują prace przy kamienicach na południowej pierzei placu oraz na sąsiadującej z nim ulicy Krótkiej.

FLESZ - Firmy w tarapatach z powodu epidemii. Nadchodzi fala zwolnień

Modernizacja tarnowskiego Rynku trwa od blisko roku. Pracom sprzyjała m.in. pogoda oraz lekka i bezśnieżna zima, dzięki czemu można było je prowadzić praktycznie non-stop. Termin zakończenia inwestycji wyznaczony był na 15 maja tego roku. Już wiadomo, że nie uda się go dotrzymać.

- Nawet gdybyśmy przerzucili wszystkie siły, byleby tylko dopełnić warunki umowy, to w tym momencie mamy związane ręce. Musieliśmy wstrzymać większość prac, gdyż w teren weszli wykonawcy, realizujący prace na zlecenie właścicieli poszczególnych kamienic po stronie południowej. I dopóki oni nie skończą, my za wiele w tej części Rynku zrobić nie możemy – wyjaśnia Emil Gazda z firmy Polskie Surowce Skalne sp. z o.o. Grupa Budowlana z Bielan Wrocławskich, która wykonuje remont.

Tajemnicze piwnice pod rynkiem

Chodzi m.in. o różnego rodzaju prace izolacyjne przy fundamentach i ścianach oraz piwnicach, które nie tylko znajdują się bezpośrednio pod kamienicami, ale niejednokrotnie wychodzą pod płytę Rynku. To doskonała i rzadka okazja do tego, aby dokopać się do nich i dobrze zabezpieczyć. Kolejna taka może być bowiem dopiero za kilkadziesiąt lat. Poprzedni remont prowadzony był w latach 90-tych.

- Wtedy, podczas prac przygotowawczych zapadła się nawierzchnia pod stojącą na nim koparką. Okazało się, że pojazd wpadł do jednej z takich nieużytkowanych od jakiegoś czasu piwnic, przy kamienicy na Rynku 7. Jest tam nawet zamurowane w ścianie wejście, które prowadziło do tych podziemnych przestrzeni – mówi Eligiusz Dworaczyński, tarnowski archeolog, który sprawuje nadzór konserwatorski nad pracami.

Niestety, przez blisko 30 lat jego marzenie o odkopaniu piwnicy i jej odtworzeniu nie doczekało się realizacji. - Na przeszkodzie, jak zwykle, stanęły pieniądze i presja czasu. Prowadzony remont Rynku był dobrą okazją do tego, aby je zrekonstruować, ale terminy gonią i takie prace niestety nie są również teraz planowane – ubolewa.

Niewykluczone jednak, że w trakcie wykopów mogą zostać odkryte nieznane dotąd pozostałości sprzed wieków, a to oznaczać będzie konieczność przeprowadzenia badań archeologicznych. Tego obawia się m.in. Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

- To już praktycznie ostatnia prosta i w zasadzie widać już finał remontu Rynku, ale w przypadku takich miejsc, jak ścisłe centrum Starego Miasta, nigdy nic nie jest pewne – przyznaje.

O ile wcześniej były prośby ze strony restauratorów, aby prace zrealizować jak najszybciej, to teraz - w związku z wprowadzonymi obostrzeniami zawieszającymi ich działalność - nie ma już takiej presji z ich strony. - Mam nadzieję, że zdążymy ze wszystkim do wakacji, zanim te ograniczenia zostaną zniesione - mówi Michałek.

Przestój na Krótkiej opóźnia remont rynku

Prace na Rynku blokuje w tym momencie także wznowiony po kilku miesiącach przestoju remont bezpośrednio sąsiadującej z nim ulicy Krótkiej.

- Musieliśmy wstrzymać układanie granitowych kostek na części jezdnej Rynku, gdyż w tym momencie jeżdżą po niej ciężkie maszyny i wywrotki wywożące materiał wybrany z ulicy Krótkiej – przyznaje Emil Gazda.

Wykonawca remontu Rynku niezamierzony przestój planuje wykorzystać na prace przy kamiennych ławach oraz studniach. Wszystkie zostaną oczyszczone i wypiaskowane, a ubytki w nich zostaną uzupełnione. Wcześniej do studni doprowadzone zostały nowe instalacje tłoczące wodę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska