Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Laskowej protestowali już rok temu
Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Laskowej podobnie jak w SP im. Aleksandra Kamińskiego w Smolicach postanowili wysłać pisma do Małopolskiej Kurator Oświaty wyrażające sprzeciw wobec uchwały intencyjnej Rady Miejskiej w Zatorze o zamiarze likwidacji szkół podstawowych w obu tych miejscowościach.
- W tamtym roku mocno protestowaliśmy przeciw likwidacji szkoły. W tym roku gmina przestawiła rozwiązanie, które jak się finalnie okazało się nie do przyjęcia dla nas jako rodziców ale i mieszkańców
- twierdzą rodzice uczniów w Laskowej.
Jak podkreślają, szkoła jest dobrze wyposażona, a obecny brak dzieci to wynik ciągłych prób zamknięcia placówki. Obecnie jednak w oddziale przedszkolnym jest sporo dzieci, co rokuje dobrze na kolejne lata.
- Na pewno nie jesteśmy pogodzeni z tą sytuacją i nie oddamy szkoły. Nie da się oszczędzać na dzieciach albo tworzyć coś nowego w gminie kosztem najmłodszych
- dodają w Laskowej.
Przypominają także jej długie tradycje. Historia powstania szkoły w Laskowej datuje się prawdopodobnie na rok 1892
Za mało uczniów w szkołach. Muszą dokładać do oświaty
W obu szkołach nie ma kompletu klas, a te które funkcjonują liczą od 4 do 10 uczniów. W szkole w Smolicach w tym roku szkolnym jest 56 uczniów, a w Laskowej 38. Zgodnie z przyjętymi uchwałami pierwsza podstawówka wejdzie w skład Szkoły Podstawowej w Podolszu, a druga w Zatorze. Dla uczniów gmina zapewni bezpłatny transport z opiekunem.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Zatorze Stanisław Orlicki tłumaczy, że podjęte uchwały nie oznaczają, że obie szkoły przestaną od razu istnieć. Będzie to bardziej proces wygaszania. Jak zaznacza, obecnej sytuacji demograficznej, gdy stale maleje liczba uczniów w tych placówkach trudno je utrzymać. Nakłady na oświatę stale rosną. Sama subwencja oświatowa nie wystarcza. - W ubiegłym roku poza subwencją gmina musiała dołożyć do oświaty 7 mln zł – zaznacza Stanisław Orlicki.
Burmistrz Mariusz Makuch przekonuje, że przyjęto takie rozwiązania, które pozwolą łagodnie przejść uczniom obu placówek planowane zmiany.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Zamek Tenczyn w Rudnie. Zobacz niezwykłe zdjęcia
- Plac zabaw w Olkuszu "przemeblowany". Piją, śmiecą, dewastują
- Sławni ludzie z Oświęcimia. 140 lat temu urodził się Tadeusz Makowski
- Dostojni jubilaci zachodniej Małopolski, czyli ponad 100 lat sportowej historii
- Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej przyciąga filmowców. Powstały tam dwa seriale
- Szpitale w Oświęcimiu i Chrzanowie liczą na pozyskanie kadry medycznej
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
