FLESZ - Polacy jednoczą się w słusznej sprawie

Pieśń "Modlitwa za Ukrainę" powstała w krakowskim Teatrze Groteska. Jak podkreśla jego dyrektor Adolf Weltschek, jej celem jest dotarcie z przekazem do jak największej liczby Rosjan i zbudowanie wspólnoty sprzeciwu wobec wojny.
- Słyszymy o represjach, które spotykają protestujących przeciw wojnie w Rosji. Pomyśleliśmy, że trzeba spróbować dotrzeć z tym przekazem emocjonalnym, jaki niesie hymn, ta modlitwa, do choćby procenta Rosjan - żeby nieść otuchę, budować wspólnotę, która będzie w stanie sprzeciwić się i skuteczniej stawić opór wobec tych wszystkich sił zgromadzonych wokół Putina. I by dotrzeć do tyc, których zmanipulowała propaganda Putina - mówi dyrektor teatru.
Piosenka powstała w ciągu kilkunastu godzin, następne 5 dni zajęło nagrywanie i produkcja. "Modlitwę..." w dwóch wersjach językowych - polskiej i ukraińsko-rosyjskiej - śpiewają Ukrainka Sofija Popova i Rosjanka Alona Szostak.
- Te kilka dni, które przeżyliśmy razem, utwierdziły mnie w tym, ze nieważne, kim jesteś, czy jesteś Rosjanką, Ukrainką, Tatarką, Żydówką czy Gruzinką, trzeba krzyczeć. Po prostu: krzyczmy i sprzeciwiajmy się tej wojnie. Bo jesteśmy ludźmi, nieważne, jakiego pochodzenia - apeluje Alona Szostak.
"O wolność walcz, Ukraino! Ty w bólu nie jesteś sama. Nie rzuci tyran nas na kolana. Niech skończy się już czas zabijania" - słyszymy w refrenie pieśni. Słowa napisała Małgorzata Zwolińska do muzyki "Don't cry for me, Argentina" Andrew Lloyda Webbera.
- Pisanie tego tekstu zdjęło trochę ciężaru z mojego serca. Pisałam ten tekst jako matka dziecka, które boi się wojny. Pisałam też w imieniu wszystkich matek, które boją się wojny. Pisałam to z bólu, z buntu, z cierpienia. I chciałabym tymi słowami wesprzeć ludzi, którzy są na wojnie. Prawdę mówiąc, nie wiem, jak napisałam ten tekst. On się po prostu w pewnym momencie napisał - mówi Małgorzata Zwolińska.
Piosenkę tłumaczyli na wersje językowe: Olga Tkaczenko, Aleksander Andrzejewski, Łada Gorpienko, Tomasz Gędzik, Sofija Popova. Wykonanie w polskiej wersji zamieszczamy poniżej:
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym