- Miniony rok rozpoczęliśmy, sprowokowani wydarzeniami na Ukrainie, przygotowaniem „Modlitwy dla Ukrainy” w wykonaniu dwóch wspaniałych artystek, Alony Szostak i Sofii Popovej, Ukrainki i Rosjanki. Ta modlitwa obiegła cały świat, budząc emocje - to dla nas niezwykle ważne. Odbyła się 21. Wielka Parada Smoków, mieliśmy premiery, przygotowywaliśmy też wydarzenia festiwalu Materia Prima – podsumowywał 2022 rok dyrektor Teatru Groteska.
Adolf Weltschek podkreślił, że prowadzonemu przez niego teatrowi udało się po pandemii odzyskać publiczność.
- Widzowie nadal nas lubią - mówił Adolf Weltschek. - 8 milionów odsłon naszych postów w social mediach to duża sprawa. Wróciliśmy także do świadomości widzów w sensie frekwencyjnym.
Rok 2022 teatr zamyka z 93 tys. sprzedanych biletów.
Pierwszym wydarzeniem, na jakie zaprosi Teatr Groteska w nowym roku będzie charytatywny koncert „Śpiewanie na zdrowie”. 5 stycznia na scenie Groteski wystąpią, m.in. Anna Sowa-Staszczyk, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Karol Dziedzic, uczestnik programu „Bitwa na głosy” oraz śpiewak operowy Czesław Jakubiec.
Jednak niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w tegorocznym repertuarze Groteski będzie szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy „Materia Prima”, który potrwa od 17 do 28 lutego. Bilety już można rezerwować.
- Do Krakowa przyjadą przedstawienia wybitne – zapowiada Agnieszka Malatyńska, rzeczniczka festiwalu. - Najlepsze grupy z całego świata pokażą swoje spektakle w jednym miejscu. Jedenaście szalonych dni, w których zobaczymy siedem przedstawień i jedno widowisko towarzyszące. Komisja selekcyjna tego festiwalu miała naprawdę trudne zadanie, żeby wyłonić najlepszych. To co, zobaczymy w Krakowie zaprezentuje teatr formy w różnych jego wersjach. Wśród gości pojawi się m.in. Daniele Finzi Pasca z nowym spektaklem. Podczas wcześniejszych edycji jego występy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności.
Na marzec Adolf Weltschek zapowiada premierowy spektakl „Ja, Bałwan” Marty Guśniowskiej.
- Znakomity tekst, niełatwy z punktu widzenia zadań aktorskich. W sposób niezwykle groteskowy opowiada o problemach egzystencjalnych w sposób przystępny i przekonujący – zapowiada dyrektor Groteski.
Tradycyjnie już, w czerwcu odbędzie się Wielka Parada Smoków, 22. edycja smoczego widowiska przebiegnie pod hasłem „Wielki Odlot”.
Nadchodzący rok będzie dla Teatru Groteska z pewnością ważnym rokiem nie tylko artystycznie. Obecnie przy Skarbowej 2 trwają kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, odbyły się już kontrole przeprowadzone przez magistrat oraz szkolenia antymobbingowe w związku z warunkami pracy oraz oskarżeniami o mobbing, jakie pod adresem dyrektora skierowali na łamach „Gazety Wyborczej” byli pracownicy instytucji.
- Jestem głęboko przekonany, że te kontrole wykażą niedorzeczność lub złą wolę tych, którzy wobec mnie te zarzuty podnosili – mówił Adolf Weltschek.
20 grudnia zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń do konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Groteska. Przypomnijmy, od 1998 roku sceną przy ul. Skarbowej w Krakowie kieruje Adolf Weltschek. Konkurs odbywa się więc po raz pierwszy od niemal ćwierć wieku. O jego rozpisanie zwrócili się do miasta, które jest organizatorem teatru, aktorzy Groteski. Adolf Weltschek potwierdził, że stanął do konkursu. Nazwisko osoby, która poprowadzi Teatr Groteska prze najbliższe 3-5 sezonów poznamy najprawdopodobniej w kwietniu przyszłego roku.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku
