Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Rekordowa frekwencja w Muzeum Auschwitz w 2019 roku
W latach przed pandemią tereny byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedzało regularnie ponad 2 mln osób. W rekordowym 2019 roku ta liczba przekroczyła 2 mln 320 tys.
Sytuacja zaczęła się normalizować w 2022 roku, gdy to Miejsce Pamięci odwiedziło Ponad 1 mln 184 tys. W porównaniu z dwoma wcześniejszymi latami, gdy panowała pandemia COVID-19 i ogłaszane były kolejne lockdowny nastąpił znaczący wzrost. Zaczęły się przede wszystkim przyjazdy grupowe, których przez kilkanaście miesięcy nie było. Pierwsze miesiące tego roku potwierdzają, że sytuacja pod tym względem jest bliska normalizacji.
– Po załamaniu się związanym z COVID-19, w 2022 r. frekwencja zaczęła rosnąć. W tym roku do końca maja Muzeum odwiedziło ponad pół miliona osób, zatem możemy szacować, że w tym roku liczba odwiedzających może sięgnąć 1,7 miliona osób. Wzrost frekwencji przekłada się także na bezpieczeństwo budżetowe muzeum - podkreślił dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau podczas niedawnego spotkania Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
Do Muzeum Auschwitz znów przyjeżdża młodzież z Izraela
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią ponownie odbył się Marsz Żywych z udziałem młodzieży żydowskiej. Wzięło w nim udział prawie 10 tys. osób. Dzięki środkom finansowych przekazanym przez Marsz oraz Fundację Auschwitz-Birkenau rozpoczęła się konserwacja 8 tysięcy bucików należących do najmłodszych ofiar Auschwitz.
Istotny jest również fakt, że po trwających niemal rok negocjacjach między Polska i Izraelem znów rozpoczęło się organizowanie wycieczek edukacyjnych dla młodzieży izraelskiej do Polski. Muzeum Auschwitz jest w tym przypadku jednym z najważniejszych punktów ich programu.
Co istotne, podkreślają w placówce, ogromna część odwiedzających poznaje historię Auschwitz w ramach zwiedzania z edukatorami muzeum. Dzięki temu nie tylko mają możliwość doświadczenia przejścia przez autentyczne miejsce, zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim osobistej refleksji nad znaczeniem tej tragicznej historii współcześnie.
Wzrost frekwencji odwiedzających Miejsce Pamięci jest także ważny dla właścicieli hoteli i restauracji, do których trafiają. Lata pandemii były dla nich także bardzo trudne.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Ta kamienica dla Oświęcimia była jak Sukiennice dla Krakowa
- Po popularnym miejscu odpoczynku nie ma już śladu. Zdjęcia
- Tak 50 lat temu wyglądał basen w Oświęcimiu. Podobnie jest dzisiaj
- Tak w Oświęcimiu kręcony był film "Strefa interesów" - zdobywca nagród w Cannes
- Umył psa w myjni samochodowej lancą pod ciśnieniem. Szybko usłyszał zarzuty
- Spór o boiska podzielił Jawiszowice. Miejsce rekreacji objęte... sądowym zakazem
Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu
