https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka na terenie Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie. Mogą tu powstać wielkie biurowce [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek
Na terenie dawnych Polskich Zakładów Zbożowych przy al. Jana Pawła II trwają intensywne prace rozbiórkowe. Zgodnie z planem miejscowym mogą się tutaj pojawić wysokie biurowce
Na terenie dawnych Polskich Zakładów Zbożowych przy al. Jana Pawła II trwają intensywne prace rozbiórkowe. Zgodnie z planem miejscowym mogą się tutaj pojawić wysokie biurowce Andrzej Banaś/Polska Press
Na terenie budynków Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie, przy ul. Ładnej i Jana Pawła II, trwają intensywne prace rozbiórkowe. Na razie dotyczą one budynków magazynowych na tyłach całego kompleksu. Frontowe budynki są wpisane co prawda do gminnej ewidencji zabytków, ale cały kompleks zapewne przekształci się niedługo w centrum biurowe. Mogą tu bowiem powstać biurowce wysokie nawet do 47 metrów.

FLESZ - Nowa szczepionka położy kres pandemii?

Teren Polskich Zakładów Zbożowych w Krakowie, przy alei Jana Pawła II, został ogrodzony już kilka miesięcy temu. Już na początku roku wyburzono silosy na zboże znajdujące się za frontowym budynkiem. Teraz zaczął się dalszy etap rozbiórki, który obejmuje budynki biurowe na tyłach kompleksu.

Kilka lat temu Polskie Zakłady Zbożowe przeniosły większość produkcji z Krakowa do Niepołomic. W specjalnej strefie ekonomicznej stanął nowy budynek młyna i uruchomiono nową linię produkcyjną. W Krakowie, przy ulicy Ładnej (to pod tym adresem znajduje się siedziba PZZ, choć ich budynki stoją frontem do alei Jana Pawła II), zostało kilkudziesięciu pracowników i jedna linia produkcyjna, przerabiająca 300 ton zboża na dobę. Przy Ładnej pozostał także zarząd spółki.

Tak było jeszcze kilka lat temu. Teraz budynki produkcyjne stoją puste, a cały teren został ogrodzony płotem. Na początku roku wyburzone zostały cztery wielkie silosy na zboże, które znajdowały się na tyłach zabudowań.

Teren najpewniej został sprzedany i nowy inwestor wprowadza swoje porządki. Już kilka miesięcy temu kilkukrotnie dopytywaliśmy w PZZ, czy zamierzają sprzedać teren lub sami będą zmieniać jego przeznaczenie, ale odpowiedzi nigdy się nie doczekaliśmy.

Wysokie biurowce, mieszkania - co może zastąpić Polskie Zakłady Zbożowe?

Obowiązujący plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego "Mogilska-Chałupnika" daje szerokie pole do popisu. W obszarze, gdzie znajdują się tereny PZZ, można budować bloki mieszkalne lub biurowce wysokie do 16 metrów. Natomiast tuż przy samej alei Jana Pawła II jest strefa zabudowy wysokiej, gdzie mogą znaleźć się budynki o wysokości 34 do aż 47 metrów.

Budynek produkcyjny znajdujący się przy alei Jana Pawła II jest co prawda wpisany do gminnej ewidencji zabytków, ale nie oznacza to, że nie można go wyburzyć, czy przebudować. Najpierw trzeba się jednak postarać o wykreślenie budynku z ewidencji, co nie zawsze jest łatwe. Niemniej mocniejszą ochronę zabytku daje wpisanie go do rejestru zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
14 listopada, 12:15, Gość:

Wpisać do

Resteru zabytków to ukróci zapędy developera. Ale kto to zrobj

G
Gość

Wpisać do

K
Karol

eż jestem zdania, że w Krakowie najbardziej brakuje biurowców, wieżowców,galerii handlowych , hoteli i kościołów. Jak teren jest zabudowany dużymi budynkami jest dużo cienia i przeciągów nie ma. Ciekawe czy radni miasta po zawieszeniu w 1990 roku Planu Zagospodarowania Miejscowego dla Krakowa , zatwierdzili nowy, czy też dalej wolna amerykana , łapówki i dobrobyt Towarzystwa Wzajemnej Adoracji /TWA/.

I
Idźcie się umyć

Tak, jasne: jeszcze więcej "biurwowców" nam w Krakowie potrzeba - bo jest ich jeszcze za mało.

Z
Zbigniew Rusek

Precz z biurowcami. To zakała naszego miasta i zasługują one na nazwanie za pomocą wulgarnego wyrazu, kojarzącego się z ubikacją.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska