Kwota jaką miasto przeznaczyło na realizację programu w 2023 r. to 1,8 mln zł. Pary zainteresowane dofinansowaniem leczenia niepłodności metodą in vitro, mogą złożyć wnioski do wybranej przez siebie placówki medycznej realizującej program, a tym samym przystąpić do kwalifikacji. Dana placówka zweryfikuje, czy para spełnia kryteria, wśród których jest m.in. wiek kobiety w przedziale 20-42 lata. Następnie wnioski o przyznanie dofinansowania trafią do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK. Projekt będzie realizować 11 klinik z Krakowa.
Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków został ustalony na 19 czerwca od godz. 9.
- O przyznanym dofinansowaniu zdecyduje kolejność wpływu dokumentów, które prześlą realizatorzy programu - informują przedstawiciele magistratu.
Zakwalifikowana para będzie miała prawo do dofinansowania jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego lub jednej procedury adopcji zarodka.
O refundacji zabiegów in vitro radni Krakowa zdecydowali w 2021 r. W 2022 r. do programu wpłynęły 243 wnioski, a liczba przewidzianych do dofinansowania miejsc wyczerpała się pierwszego dnia naboru. Przeprowadzono łącznie 171 procedur zapłodnienia pozaustrojowego i w efekcie uzyskano 88 ciąż.
W lutym 2022 w Krakowie urodziły się dwie pierwsze dziewczynki, których rodzice skorzystali z dofinansowania w ramach programu.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!