https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyło grodzenie terenu Muzeum Lotnictwa. Problem czy burza w szklance wody?

Piotr Rąpalski
Budowa ogrodzenia na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Budowa ogrodzenia na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie JOANNA URBANIEC / POLSKA PRESS
Okolica dawnego pasa startowego w Czyżynach, czyli wielka łąka rozciągająca się od Bora-Komorowskiego aż po właśnie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie - to jeden z najbardziej atrakcyjnych, otwartych terenów spacerowych w Czyżynach i całym mieście. Teraz na nim wyrosły rzędy stalowych słupków, które zostaną ze sobą połączone siatką. Tak Muzeum Lotnictwa Polskiego grodzi swój teren, by zabezpieczyć nowe eksponaty oraz odbudowywane dawne hangary pod nowe ekspozycje. Wywoływało to już w połowie roku duże emocje, wywołuje i teraz...

Spór o ogrodzenie w Czyżynach

Głos w sprawie rozpoczęcia prac przy stawianiu ogrodzenia zabrała rada dzielnicy III Prądnik Czerwony:

Z ogromnym rozczarowaniem informuję, że mimo licznych działań podjętych w interesie naszej lokalnej społeczności – uchwały Rada i Zarząd Dzielnicy III Prądnik Czerwony, Rada Miasta Krakowa, apeli Prezydenta Krakowa Aleksander Miszalski oraz głosów setek mieszkańców – dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie rozpoczął proces grodzenia terenu, który od lat służy nam jako miejsce spacerów, rekreacji i integracji. To skandaliczne działanie, które pokazuje brak poszanowania dla głosu mieszkańców i wspólnego dobra!

Przypominam, że nasza Rada Dzielnicy w uchwale podjętej w sierpniu wyraziła jednoznaczny sprzeciw wobec ogrodzenia tego terenu, przedstawiając alternatywne i rozsądne propozycje:

  • Odstąpienie od grodzenia terenów zielonych oraz drogi kołowania, pozostawiając je dostępnymi dla mieszkańców.

  • Opracowanie innych sposobów zabezpieczeń, takich jak monitoring czy ochrona punktowa, które nie ograniczałyby dostępu do przestrzeni rekreacyjnej.

  • Podtrzymanie charakteru tego miejsca jako przestrzeni publicznej, z której korzystają zarówno mieszkańcy Prądnika, jak i całego Krakowa.

Z przykrością muszę stwierdzić, że decyzja o rozpoczęciu grodzenia tego terenu to wyraz ignorowania głosu społeczności, która wielokrotnie podkreślała, jak ważne jest zachowanie tego miejsca w jego obecnej, ogólnodostępnej formie. Czy tak wygląda traktowanie mieszkańców poważnie?

Jednocześnie przypominamy, że rozumiemy potrzebę ochrony cennych eksponatów i infrastruktury muzealnej. Doceniamy wysiłki związane z odbudową hangarów oraz dbaniem o kolekcję Muzeum. Jednak jesteśmy przekonani, że można osiągnąć te cele bez wprowadzania ogrodzeń, które zabierają przestrzeń tak ważną dla życia naszej społeczności.

Dziękujemy za wszystkie głosy wsparcia i zaangażowanie w tej sprawie.

Ale są też i głosy, które uznają, że afera w tym wypadku jest niepotrzebna i nieuzasadniona:

"Grodzenie terenu koło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Kilka fotek z miejsc, w którym powstaje ogrodzenie i z nowego hangaru. Generalnie nowe ogrodzenie to rozszerzenie terenu na którym prawdopodobnie będą eksponowane samoloty. Bo jest ich obecnie tyle, że jest ciasno w aktualnych granicach. W nowym hangarze jest już kilka samolotów. Słyszałem o dacie oddania do użytku ale to jest do potwierdzenia. Generalnie robienie z ogrodzenia takiej awantury jest niepoważne biorąc pod uwagę, że z tego co wiem to takie plany były wiele lat temu, a teraz są realizowane. " - napisał jeden z internautów na popularnej grupie facebookowej Nowohucianie.

Grodzenie na sesji rady miasta Krakowa

Już w połowie roku 2024, po zapowiedziach grodzenia terenu muzeum, zrodziły się głosy sprzeciwu. Temat wylądował nawet na radzie miasta, pojawiła się nawet rezolucja z apelem do Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Zarządu Województwa Małopolskiego dotycząca ograniczenia grodzenia terenów przylegających do MLP tak, aby nie blokować krakowianom dostępu do zieleni w tej okolicy.

„Wierzę, że możliwe będzie znalezienie kompromisowego rozwiązania, które w wystarczającym stopniu zapewni bezpieczeństwo zbiorom Muzeum, nie ograniczając mieszkańcom Krakowa swobodnego dostępu do miejsc wypoczynku i rekreacji” – napisał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski w liście do marszałka województwa małopolskiego Łukasza Smółki w sprawie ograniczenia grodzenia terenów zielonych przylegających do Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Muzeum Lotnictwa Polskiego również zabrało głos i wydało też na swojej stronie internetowej oświadczenie, pisząc w nim m.in.: "Muzeum dąży do pozyskiwania nowych eksponatów oraz odbudowy obiektów (hangarów) wchodzących w skład dawnego lotniska Rakowice – Czyżyny. Podjęte działania, systematycznie realizowane na przestrzeni ostatnich lat pozwoliły na powiększenie kolekcji samolotów oraz odbudowę hangaru, przez co w sposób naturalny zwiększył się obszar ekspozycyjny. Decyzja o budowie ogrodzenia związana jest z realizacją zadania powierzonego Muzeum przez Ustawodawcę, a bezpośrednio z koniecznością ochrony zbiorów i nowo wybudowanego hangaru Heksagon oraz planowanej wystawy poświęconej lotnictwu cywilnemu. W obrębie nowego ogrodzenia znajdą się także pozostałości drugiego hangaru sąsiadującego z Heksagonem, którego rekonstrukcja została przewidziana w wieloletnich planach inwestycyjnych Muzeum".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska