https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd chce ograniczyć wydatki na walkę ze smogiem. Polski Alarm Smogowy apeluje o reformę programu Czyste Powietrze

Grzegorz Skowron
Aneta Zurek / Polska Press
Program Czyste Powietrze miał być skutecznym narzędziem w walce ze smogiem. Jak na razie to wielkie fiasko, a do tego rząd przymierza się do ograniczenia wydatków na ten cel. Polski Alarm Smogowy apeluje do prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o reformę rządowego programu walki ze smogiem, a do Ministerstwa Środowiska zwrócił się o zwiększenie wydatków na ten cel, a nie zmniejszenie, jak to jest planowane.

WIDEO: Barometr Bartusia

- Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego pilną reformę. W pierwszym roku działania programu zrealizowano mniej niż 1 proc. założonego celu wymiany 3 milionów kopcących kotłów. Bez radykalnej przebudowy rządowego programu walka ze smogiem w Polsce skazana będzie na niepowodzenie – informuje Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.
 
Według niego dotychczasowe słabe wyniki programu są rezultatem błędów popełnionych przy jego tworzeniu, na które wielokrotnie wskazywał Polski Alarm Smogowy oraz eksperci Komisji Europejskiej.
 
Po roku od uruchomienia programu Czyste Powietrze podpisano zaledwie 20 tysięcy umów dotyczących wymiany kotłów w istniejących budynkach, co jak na cztery miliony dymiących domów nie wróży dobrze walce ze smogiem. Rocznie w ramach programu powinno być wymienianych 300 tysięcy kotłów. Program realizowany przez szesnaście WFOŚiGW jest niewydolny, a urzędnicy nie są w stanie analizować i akceptować dziesiątków tysięcy napływających wniosków. Blokady w urzędach sprawiają, że na rozpatrzenie wniosku czeka się w wielomiesięcznych kolejkach. Rekordziści oczekują już ponad 200 dni roboczych. Dodatkową barierą jest skomplikowana procedura wypełniania wniosków.
 
PAS wystosował do nowego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotra Woźnego, list z apelem o zreformowanie programu.
 
PAS wnioskuje m.in. o: uproszczenie wniosków aplikacyjnych, stworzenie listy produktów i urządzeń kwalifikujących się do programu, skrócenie czasu oceny wniosków oraz stworzenie szerokiej sieci dystrybucji (miejsc, w których można złożyć wniosek o dotację i podpisać umowę) obejmujących: banki, gminy i zakłady energetyczne. Rekomendacje PAS podziela również Komisja Europejska.
 
Zdaniem PAS miarą sukcesu działań nowego prezesa NFOŚiGW będzie doprowadzenie do kilkukrotnego zwiększenia liczby podpisanych umów w ciągu najbliższego roku do liczby między 200 a 400 tysięcy każdego roku.
 
PAS wystosował również zapytanie do Ministerstwa Środowiska oraz NFOŚiGW o budżet programu Czyste Powietrze w latach 2019 - 2023. Z odpowiedzi udzielonej przez ministerstwo wynika, iż rząd planuje ograniczyć wydatki na walkę ze smogiem w nadchodzących latach z 1,435 mld zł w 2019 do 1,085 mld zł rocznie w latach 2020 – 2023. - Kwoty te powinny być kilkukrotnie wyższe, żeby można było zrealizować cele zakładane w programie Czyste Powietrze i sięgać ponad 5 miliardów rocznie – alarmują działacze antysmogowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ecik

Dajcie Rydzykowi. Bo mu się należy.

L
LOS

Rzad od poczatku robi wszystko,zeby smog byl coraz wiekszy,Wycinki,puszczy i drzew bezpanska swawola to byl poczatek tej ignorancji,Sa pieniadze na plusy i dalej sie kupuje wyborcow,ale nie ma pieniedzy na raka czyli smog ktory zabuja dzieci i starszych.Sa pieniadze zeby niszczyc dalej przyrode i robic Byznes w stylu Hamerykanskim ,ale zeby poprawic stan powietrza to juz nie ma,nie potrzeba,Wstyd rzad i to rzadzenie.

G
Gość

Mamy dopłacać do tych, co po sobie nie sprzątają? Nie za bardzo rozumiem, o co chodzi w tym sposobie myślenia. W Krakowie usunięto piece i dopłacono. Chyba wystarczy. Jak auta kopcą, to raczej nie powinny przechodzić przeglądu, a huta powinna płacić kary. Światła na skrzyżowaniach w Krakowie trzeba poregulować: czasem się bez sensu dwie minuty stoi (np. wyjazd z Prostej w Wielicką - ptzy wprowadzonych tam objazdach).

Niedługo będziemy fundować ekologiczne zakłady pracy w Chinach!!!

n
nikt ich nie rozlicza
no i to jakoś opozycji umyka - zamiast duperolkami powinna zając sie tym co jest programem tylko z nazwy - a de facto klapą
G
Gość
Gdzie są pieniądze z nowego podatku w paliwie 20gr od litra, które miały być na ten cel? To powinno być ok. 6 mld rocznie. Za każdy brakujący milion powinien jeden odpowiedzialny za to łepek lądować w zamkniętym miejscu i odpracować ten milion...
G
Gość
A walą na dzieciorobów! Ograniczyć 500 (wyłączyć z tego programu zamożne rodziny oraz Kraków - jest to bowiem przeludnione miasto).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska