Rzecznik Praw Obywatelskich koresponduje z burmistrzem Skawina Norbertem Rzepisko w sprawie fatalnego stanu powietrza. W czerwcu gminne czujniki pokazały dramatyczne przekroczenia norm emitowanych substancji w rejonie dawnej Huty Aluminium - do ich mierzenia na gminnych urządzeniach zabrakło skali.
Wprawdzie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie ustawił swoje urządzenia i nie potwierdził tych danych, ale dodatkowe kontrole powietrza zapowiedział Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Teraz powietrzem w Skawinie zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Do władz Skawiny jego zastępca Maciej Taborowski napisał pismo.
Poinformował burmistrza, że podjął z urzędu postępowanie wyjaśniające. - Jaka jest sytuacja aktualna oraz jakie działania urząd gminy podejmuje w sprawie zanieczyszczenia powietrza? - zapytał w piśmie z 23 lipca Maciej Taborowski.
Gmina od dawna prosiła o monitorowanie emisji na terenach przemysłowych. W końcu ustawiła swoje czujniki, by mierzyć stan powietrza. Zabiega też o likwidację smogu, realizuje programy rządowe zmierzające do ograniczenia niskiej emisji.
Burmistrz Norbert Rzepisko wystosował odpowiedź do Rzecznika Praw Obywatelskich i przedstawił aktualną sytuację, podejmowana działania i plany na przyszłość. - Z wielkim zadowoleniem przyjęliśmy dokument z Rzecznika Praw Obywatelskich. Jesteśmy wdzięczni, że ombudsman (niezależny urzędnik - przyp red.) zainteresował się tematem ochrony powietrza na terenie Skawiny. Od lat problem walki z niepożądanymi substancjami w powietrzu jest przedmiotem intensywnych działań władz miasta i gminy - komentuje burmistrz Rzepisko.
Burmistrz podkreśla, że działania władz miasta i gminy mają ogromne wsparcie społeczne. Szef gminy zaznacza, że ważne jest, by mieszkańcy mieli świadomość jaki jest stan powietrza. Dlatego gmina zakupiła własne czujniki. Celem było sprawdzenie zagrożenia i ocena sytuacji, by zmierzać do ograniczenia niebezpiecznych emisji.
- Z perspektywy Skawiny, niezwykle ważne jest takie zainteresowanie urzędu centralnego, które może pomóc w koordynacji wspólnej walki o lepsze powietrze na terenie miasta i gminy - uznał burmistrz dziękując rzecznikowi za pismo i wszczęcie postępowania.
Setna rocznica powrotu Błękitnej Armii do Polski. Jubileuszo...
- Spektakularna rekonstrukcja obrony zamku Tenczyn w Rudnie
- Niezwykłe święto czosnku w Małopolsce. Zobacz, co się działo
- 85-letnia Orkiestra Dęta z Przegini świętowała jubileusz
- Niezwykłe misterium pokutne w Zalasie [GALERIA]
- Wielkie bolechowickie świętowanie z dobroczynnością i gwiazdami
- Święto Baby w Racławicach [ZDJĘCIA]
FLESZ - Polska żywność nie jest eko. A wszystko przez węgiel
