Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzuć to wszystko i idź na wystawę! To koniecznie trzeba zobaczyć

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
„Wędrujące obrazy”.
„Wędrujące obrazy”. Andrzej Banas
Okres między świętami a sylwestrem nie obfituje w zbyt dużo wydarzeń kulturalnych, warto wówczas nadrobić zaległości na wystawach. Podpowiadamy, jakie koniecznie wpisać do kalendarza, a najlepiej odwiedzić jeszcze w grudniu.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Seria portretów przedstawicieli romskich mieszkańców Nowej Huty, cykle „Wyjście z Egiptu” i „Herstorie” to instalacje autorstwa Małgorzaty Mirgi-Tas, które złożyły się na wystawę „Wędrujące obrazy”. To pierwsza wystawa indywidualna najważniejszej reprezentantki współczesnej sztuki romskiej w Krakowie, którą do 5 marca 2023 roku można zobaczyć w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Tworząca w Czarnej Górze, rodzinnej romskiej miejscowości u podnóża Tatr artystka wyczarowuje z materiałów i ubrań tworzy monumentalne obrazy, tkaniny i parawany. Hipnotyzujące, wibrujące bogactwem barw, faktur i szczegółów kolaże, patchworki czy instalacje opowiadają historie, obok których nie można przejść obojętnie.

Najgłośniejsze prace Tamary Łempickiej, jak i obrazy mniej znane, a także dzieła pokazywane po raz pierwszy – w sumie ponad trzydzieści malarki, pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych, które pozwolą na prześledzenie twórczości artystki od lat dwudziestych do pięćdziesiątych XX wieku znalazły się na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. W Gmachu Głównym można je oglądać do 12 marca 2023. Wybierając się na tę wystawę, warto zarezerwować nieco więcej czasu, żeby zobaczyć prace Łempickiej, trzeba odstać swoje.

Niezwykła wystawa czeka na miłośników teatru w Domu Pod Krzyżem. Można tu zostać na chwilę sznurowym czy kurtyniarzem, pociągnąć za sznurki, by otworzyć kurtynę, zawiesić teatralny horyzont. Znalazły się na tej ekspozycji przedmioty niezwykłe: maszyny do wiatru i burzy, dzięki którym żywioły dawały o sobie znać w spektaklach, XIX-wieczne elektryczne słońce – reflektor używany w Teatrze Miejskim dla uzyskania efektu świecącego słońca, czy sceniczne ognisko – reflektor do efektów specjalnych, składający się z żarówek oraz wstążek, które pod wpływem podmuchów powietrza tańczyły niczym płomyki ogniska. Opowieść o kulisach pracy nad spektaklem „Maszyneria teatru” czynna będzie do 11 czerwca 2023 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska