Funkcjonariusze będą pełnić służbę nie tylko na stoku, ale również na terenie do niego przyległym, wraz z parkingiem i bazą gastronomiczną znajdującą się w rejonie stacji narciarskiej.
- Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrona życia i zdrowia narciarzy, czyli m.in. zapobieganie bójkom, pobiciom, narażeniu na utratę życia lub zdrowia czy uszkodzeniu ciała - informuje asp. Iwona Grzebyk - Dulak z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
- Rolą policjantów będzie także zapobieganie kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego - dodaje.
Policjanci będą również wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających
- Osoby takie stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku - tłumaczy rzeczniczka sądeckiej policji i dodaje, że za takie przewinienie czeka kara grzywny w wysokości od 20 do 5 tys. zł.
Dbając o bezpieczeństwo narciarzy, policjanci będą też zwracać uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa, regulamin stoku, czy też nie korzystają z kasku ochronnego, do którego używania zobowiązane są osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia.
Sądeccy policjanci zapowiadają ścisłą współpracę z ratownikami GOPR-u.
- Będą wspomagać ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków. Będą również reagować na każdą prośbę o udzielenie pomocy - wyjaśnia Iwona Grzebyk - Dulak.
W razie wystąpienia przypadków łamania prawa czy wydarzenia nadzwyczajnego, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 lub 601 100 300.
NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Bezpieczeństwo na Sylwestra