Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie walczą o odbudowę zamku

Iwona Kamieńska
Ruiny zamku królewskiego straszą w centrum Nowego Sącza od końca II wojny światowej
Ruiny zamku królewskiego straszą w centrum Nowego Sącza od końca II wojny światowej Stanisław Śmierciak
Samorządowcy z Sądecczyzny upomnieli się w poniedziałek o dopisanie odbudowy zamku w Nowym Sączu do listy najważniejszych inwestycji dla regionu, która powstaje w ramach nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2020. Zabrakło też na tej liście konkretnej lokalizacji lotniska, o którego budowę walczy burmistrz Starego Sącza Marian Cycoń.

Czytaj także: Nowy Sącz: manifestacja pod pomnikiem Armii Czerwonej [ZDJĘCIA]

Sądeczanie zgłosili obie sprawy wicemarszałkowi województwa Romanowi Ciepieli podczas konsultacji dokumentu, który ma przyjąć sejmik w ostatnich dniach września. Gospodarze spotkania w sądeckim ratuszu podziękowali za wpisanie do projektu strategii budowy północnej obwodnicy Nowego Sącza i szybkiej drogi łączącej Sącz z Brzeskiem, ale uznali, że to mało.

Radni wojewódzcy - Leszek Zegzda (PO), Andrzej Romanek (PiS) i Andrzej Bulzak (PiS) oraz wiceprezydent Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż zgodnie zwrócili uwagę, że lista zadań nie jest kompletna.
- Odbudowa zamku powinna być zadaniem wojewódzkim, a to dlatego, że Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu - placówka wojewódzka nie ma własnej siedziby - mówił radny wojewódzki Leszek Zegzda. - Nie wiemy, do kiedy będzie mogło korzystać z gościnności parafii świętej Małgorzaty? Odbudowany zamek to miejsce idealne na siedzibę sądeckiego oddziału muzeum.

Wiceprezydent Gwiżdż przypomiał, że również muzealna galeria w Dawnej Synagodze i galeria Marii Ritter korzystają z wynajmowanych obiektów. Wicemarszałek Ciepiela nie kwestionował zasadności umieszczenia odbudowy sądeckiego zamku w strategii województwa. Zaznaczył jednak, że to niekoniecznie najważniejsze zadanie dla Sądecczyzny. - Zrujnowanych zamków w Małopolsce nie brakuje, znacznie ważniejszym problemem jest łączność Sądecczyzny z Krakowem i ten postulat mamy w strategii uwzględniony - mówił. - Jeśli jednak Nowy Sącz uzna, że to inwestycja pilna, to nic nie przeszkadza, aby ją realizować bez wpisania do strategii.

Uwag dotyczących strategii było więcej. Druga dotyczyła braku dokładnej lokalizacji planowanego lotniska pasażerskiego dla Sądecczyzny. - Zapisy strategii powinny być bardziej precyzyjne. Nie dlatego, żebyśmy chcieli burzyć to, co do tej pory przygotowano, ale będziemy się stanowczo domagać konkretów, nie tylko ogólników. Jeśli wiemy, że lotnisko ma być w Starym Sączu, to trzeba to wyraźnie napisać - podkreślał Jerzy Gwiżdż. - Najpierw lokalne władze powinny zdecydować wspólnie i ostatecznie, gdzie to lotnisko ma być, czy w Starym Sączu, czy w Łososinie, czy może w samym Nowym Sączu - odparł wicemarszałek Ciepiela.

Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska