https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Scena, kwiaty, maraton i rycerski turniej - na to chcą kasy gorliczanie

Lech Klimek
Do wydania w ramach wojewódzkiego budżetu obywatelskiego w Małopolsce jest 6 mln złotych. Weryfikacja wniosków trwać będzie do 10 czerwca. 8 dni później zacznie się głosowanie.

Zakończyło się składanie wniosków do budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. W czterech przypadkach nazwy projektów precyzyjnie wskazują, że dotyczą one naszego powiatu.

Gorliczanie chcieliby, aby za pieniądze od marszałka w Szymbarku powstała scena plenerowa. W Bieczu miałby odbyć się V Turniej Rycerski o mieszek zbója Becza, a przy drodze wojewódzkiej w Bobowej pojawiłyby się kwietne aranżacje. Jest też pomysł na pierwszy międzynarodowy półmaraton „Bitwa pod Gorlicami” na trasie Gorlice - Łużna, który miałby się odbyć 11 listopada.

W pozostałych przypadkach trudno obecnie precyzyjnie wskazać, czy dotyczą one również naszego powiatu. - Zgłoszonych ponad 200 zadań świadczy o dużej świadomości obywatelskiej mieszkańców Małopolski - mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa. - Oddajemy im do dyspozycji 6 milionów złotych. To środki do wydania na to, czego potrzebują - podkreśla.

Z terenu subregionu nowosądeckiego, który obejmuje również teren naszego powiatu, zgłoszono 19 projektów. Są one teraz poddawane ocenie formalnej i merytorycznej. Wyniki poznamy do 10 czerwca. Głosowanie potrwa od 18 czerwca do 6 lipca. W pierwszej edycji budżetu mieszkańcy musieli przygotować projekty tak, aby koszty zmieściły się w widełkach 50-100 tys. zł dla jednego powiatu i 100-300 tys. zł dla zadania subregionalnego, obejmującego przynajmniej dwa powiaty. - Lista zadań zapewne zmieni się po 10 czerwca. Wtedy również będziemy o nich wiedzieć zdecydowanie więcej - mówi Agnieszka Grybel-Szuber, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

W Bieczu pod wnioskiem podpisał się Damian Kuc, mistrz zakonny Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej. - Turniej rycerski o mieszek zbója Biecza przywoła piękne historie i legendy - zapowiada. - Nawiązywał będzie do czasów, kiedy to w zamkach gościli rycerze strzegący swoich władców.

Członkowie zakonu chcą dzięki turniejowi ożywić Biecz, budując pomost pomiędzy teraźniejszością a przeszłością, pokazać atrakcyjność dawnych rozrywek oraz dostarczyć wiedzy z dziedziny historii i kultury dawnych czasów.

Wniosek dotyczący Szymbarku to budowa na terenie Przystanku Szymbark stałej sceny plenerowej. Jego autorem jest Leszek Brzozowski. - Początkowo myślałem, żeby umiejscowić scenę na terenie skansenu - mówi. - Doszedłem jednak do wniosku, że ze względów bezpieczeństwa lepiej będzie, gdy powstanie na terenie Przystanku, będzie wtedy jego dobrym uzupełnieniem - tłumaczy.

Justyna Mucha z Bobowej wymarzyła sobie z kolei w swoim mieście wielki klomb z figurami kwiatowymi. - To mój absolutny debiut w pisaniu takich wniosków - opowiada. - Ale pomyślałam, że warto spróbować. Pełne kwiatów miejsce w Bobowej miałoby powstać na placu koło zajezdni autobusowej, by cieszyć oczy także odwiedzających Bobową.

Łukasz Bełda z Gorlic to ultramaratończyk i działacz społeczny. Chciałby przy pomocy pieniędzy z budżetu zorganizować półmaraton na trasie z Gorlic do Łużnej.

Budżet obywatelski województwa małopolskiego

Z terenu subregionu Nowosądeckiego zgłoszono 19 projektów. 15 z nich to zadania powiatowe, cztery są subregionalne. Głosowanie odbędzie się od 18 czerwca do 6 lipca. Pod koniec lipca poznamy projekty, które będą realizowane.

Zakup narzędzi hydraulicznych HOLMATRO dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Niedźwiedziu

Naprawa boiska sportowego przy ZPO w Podobnie

Szymbarska scena plenerowa

I międzynarodowy półmaraton „Bitwa pod Gorlicami” Gorlice- Łużna, 11 listopada 2016[/b]

Postaw na rozwój - odnajdź siebie
Pierwsza pomoc od podstawówki
Budki lęgowe i karmniki dla ptaków w słopnickich gospodarstwach i zagajnikach
Kultywowanie tradycji w regionie Lachów Limanowskich
Plenerowe spotkania z nauką i kulturą
Nowy Sącz dla serca
Teatr Nowy dla Was
Ryterska Akademia Muzyki i Tańca
Konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek w pasie drogowym dróg wojewódzkich na terenie subregionu sądeckiego
V Turniej Rycerski o mieszek zbója Becza w Bieczu
Ukwiecenie drogi wojewódzkiej w mieście Bobowa
Przeprowadzenie badań genetycznych wśród kobiet w wieku 25-45 lat w zakresie predyspozycji do nowotworów piersi, jajników oraz szyjki macicy
Czytelnia pod chmurką
Zajęcia sportowe dla poprawy kondycji fizycznej oraz zwiększenia integracji społecznej osób starszych
Aktywni seniorzy

Gazeta Gorlicka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska