WIDEO: Przygotowania do ŚDM w Bochni
autorka: Małgorzata Więcek-Cebula/Gazeta Krakowska
Wstępne szacunki zakładają, że na terenie Bocheńszczyzny potrzebne będzie około 10 tys. miejsc noclegowych. Tysiąc osób przyjmą do swoich domów mieszkańcy solnego grodu, którzy złożyli już stosowne deklaracje ( nadal można to uczynić w bocheńskim biurze ŚDM). Pozostali zostaną ulokowani w szkołach na terenie całego powiatu, ale także w Brzesku i Szczepanowie. Młodzi ludzie przyjadą do Bochni 25 lipca. Ich pobyt zakończy się 1 sierpnia.
- Nie oznacza to oczywiście, że będą w naszym mieście przez cały czas. Będą przecież uczestniczyć w nabożeństwach, spotkaniach z papieżem organizowanych na krakowskich Błoniach, a także w Brzegach koło Wieliczki - wyjaśnia ks. Rafał Jagoda.
Szansa dla restauratorów
W samej Bochni przewidziane są katechezy w kościołach prowadzone w języku gości (np. angielskim, francuskim, niemieckim lub hiszpańskim). Zaplanowano też Festiwal Młodych podczas którego na scenie będą się prezentować lokalni artyści. Każdy z nich musi mieć jednak akceptację Papieskiej Rady ds. Świeckich w Watykanie.
Oprócz noclegów uczestnicy ŚDM na terenie Bochni będą się także stołować. Śniadania mają być organizowane przy parafiach, obiady w miejscowych restauracjach i barach.
- Będą to lokale, których właściciele podpiszą umowy. Na ich podstawie młodzi ludzie będą odbierać przygotowane przez nich pakiety żywnościowe, w zależności od deklaracji uczestnika większe lub mniejsze - przekonuje ks. Rafał.
Na tym wydarzeniu zyskają także właściciele sklepików i punktów z pamiątkami.
- Jestem przekonany, że sporo z tych młodych ludzi będzie chciało zaopatrzyć się w pamiątkę z naszego miasta - mówi dekanalny koordynator.
Sprawdzian w sobotę
Wprowadzeniem do zaplanowanych na lipiec przyszłego roku Dni Młodzieży jest Synaj w Bochni - Diecezjalne Spotkanie Młodzieży. Przewidziano je na najbliższą sobotę 20 czerwca. Zainauguruje je o godz. 13 zawiązanie wspólnoty - które odbędzie się w Parku Rodzinnym Uzbornia. Tam też przewidziano świadectwo Jakuba Blycharza, twórcy hymnu ŚDM.
Następne uczestnicy spotkania przejdą ulicami Bochni niosąc w ręku flagi państw biorących udział w ŚDM. Młodzi ludzie mają dotrzeć na Planty Salinarne, gdzie na boisku obok Szkoły Podstawowej nr 2 przewidziano Festiwal Kultur. Potrwa on do godz. 17. - Będzie się składał z katechezy, świadectwa pozostałych uczestników ŚDM - wylicza ks. Rafał.
Następnie uczestnicy tego spotkania zostaną zaproszeni do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie przewidziano Oratorium "O pomnożenie wiary". Na godz. 17.30 przewidziano z kolei mszę św. pod przewodnictwem ks. biskupa Andrzeja Jeża i ks. biskupa Damiana Muskusa, koordynatora generalnego komitetu organizacyjnego ŚDM 2016. Spotkanie zakończy koncert ewangelizacyjny zespołu Deus Meus. Organizatorzy diecezjalnego spotkania młodzieży przewidują , że w sobotę do Bochni przyjedzie około tysiąca młodych ludzi.
Czekają na wolontariuszy
Oprócz dekanalnych koordynatorów w przygotowanie ŚDM zaangażowane jest około 50 wolontariuszy. - Lista nadal jest otwarta, wszystkie osoby, które chciałyby pomóc nam, zapraszamy do bocheńskiego biura , które mieści się w Oratorium św. Kingi.
Dyżurujemy tam w każdy czwartek od godziny 18 do 19 - informuje ks. Rafał. W biurze można też wesprzeć finansowo udział w spotkaniu młodzieży - mieszkańców Ukrainy. W ramach akcji "Bilet dla brata" można kupić płyty lub gadżety związane z spotkaniem młodzieży. Datki na ten cel są dowolne.