https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ŚDM. Na krakowskim dworcu kolejowym tłok

media.pope2016.com
Tłok przed i na Dworcu Głównym
Tłok przed i na Dworcu Głównym Jan Latała
Coraz większy tłok panuje na Dworcu Głównym, skąd wielu uczestników ŚDM w niedzielę wraca do domów. W Krakowie padał ulewny deszcz, co utrudniało dotarcie na dworzec, część pielgrzymów spóźniła się na pociąg. Na dworcu są informatorzy, którzy pomagają podróżnym.

Przejście podziemne prowadzące do dworca jest pełne pielgrzymów, wielu schroniło się tam przed deszczem; siedzą na ziemi, rozmawiają, wysyłają SMS-y. Część szybkim krokiem omija siedzących, spiesząc się na dworzec. Tworzą się zatory, trzeba się przeciskać. W związku z powrotem pielgrzymów przewoźnicy kolejowi zwiększyli liczbę pociągów.

Na placu przed budynkiem starego dworca gromadzi się coraz więcej pielgrzymów, prawie wszyscy w kolorowych pelerynach, bo po południu w Krakowie przez kilka godzin padł deszcz. Ustawiono tam barierki, przy których podróżni kierowani są dalej. Działają telebimy, na których wyświetlane są informacje o pociągach.

Przy wejściu koło Galerii Krakowskiej przy barierkach jest tłum pielgrzymów. Ludzie pytają, jak wejść na dworzec. Informatorzy z PKP Intercity udzielają wskazówek.Co jakiś czas ogłaszane są komunikaty, że perony są przepełnione i nie można na nie wchodzić.

Rynek Główny powoli wraca do swojego zwykłego rytmu. Scena jest już zdemontowana, można zauważyć jeszcze wielu pielgrzymów, większość zmierza jednak już w stronę dworca. Kolejarze oceniają, że z Krakowa pociągami może wracać dwukrotnie więcej osób, niż wynikało to z wcześniejszych szacunków.

Specjalny, tymczasowy system odprawy pasażerów wprowadzony został na krakowskich dworcach w niedzielę od godziny 14. Wejście na perony odbywa się przez strefy buforowe. Kolejarze apelują, aby na stacji pojawić się godzinę przed odjazdem pociągu.

Przy dworcu Kraków Główny zorganizowane zostały dwie strefy buforowe. Pierwsza zlokalizowana jest na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego, druga przy ulicy Pawiej, obok hotelu Ibis. Odprawa podróżnych jest podzielona na etapy. Do stref podróżni wchodzą przez oznakowane bramki. Strefa na Placu Jana Nowaka Jeziorańskiego przeznaczona jest dla podróżnych, których pociągi odjeżdżać będą z peronów 4 i 5. Strefa pod Hotelem Ibis - dla podróżnych odjeżdżających z peronów 1, 2 i 3.

Przy bramkach są zamontowane maty zliczające, dzięki czemu wielkość grupy ma być dopasowana do liczby miejsc dostępnych w konkretnym pociągu.

Zmieniona organizacja ruchu pasażerów na krakowskich dworcach funkcjonować będzie przynajmniej do godz. 14 w poniedziałek. Jednak, jak wskazali kolejarze, w zależności od sytuacji na stacjach może zostać podjęta decyzja o wydłużeniu obowiązywania tymczasowej organizacji odprawy podróżnych.

Przewoźnicy przygotowali także rezerwę taborową; Przewozy Regionalne - 22 elektryczne zespoły trakcyjne (EZT), PKP Intercity - dwa rezerwowe składy wagonowe i jeden EZT serii FLIRT, Koleje Wielkopolskie – 2 EZT. PKP Cargo zapewniło 36 rezerwowych lokomotyw.

Źródło: www.pope2016.com

">

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krk
Światowe dni młodzieży przebiegły sprawnie...dla pielgrzymów oraz w telewizji i radio.

Popieram rękami i nogami to co napisano w komentarzu "komunikacyjny horror". Tak to wyglądało z perspektywy mieszkańców w ostatnich dniach ŚDM.
Przejazdy policji na sygnale z duża prędkością po to, żeby...przejechać na czerwonym i zjechać do bazy. Na zapytanie o objazd ze względu na zamkniętą w ostatni chwili ulicę odpowiedziano, ze Policja to nie informacja turystyczna. Także staliśmy się turystami we własnym mieście. Niektórzy kierowcy usłyszeli, żeby wyp... . Brak alternatywnej możliwości przejazdu. Taką rolę pełniła Policja.
Totalny zamęt i brak kontroli nad pielgrzymami wędrującymi samowolnie po jezdni.
Właśnie w radio słyszę, że było perfekcyjnie pod względem komunikacyjnym. Propaganda ma się jak widać bardzo dobrze.
h
haha
wstrętny pisior
j
janek
Obecny rząd musi jeszcze przejąć całkowicie zarządy takich firm jak MPK czy PKP bo spadochroniarze poprzedniego rządu nie wyrabiają organizacyjnie.
a
aka
SDM dobiegły końca, na szczęście bezpiecznie, ale czy zadawalająco ? W żadnym razie nie komunikacyjnie, MPK i Policja funkcjonowały w trybie "strajku włoskiego". Bez reakcji na krytyczne sytuacje. Dziś w miarę sprawnie funkcjonował kanał z Nowego Płaszowa , na ogół w obie strony tramwaje puste. Na Wielickiej koszmar .... tabuny pielgrzymów w tramwajach i pieszo. CZTERECH IDIOTÓW w pomarańczowych kamizelkach przy Dworcowej blokowało wszystkie składy do Kabla.... cykali po jednym w stronę miasta mimo wolnej drogi...dając pierwszeństwo skręcającym w Dworcową. .Estakada nad torami do Lipskiej pusta, bez ruchu tramwajów i pieszych też. OSOBA ODPOWIADAJACA W MPK za plan komunikacyjny SDM i jego realizacje POWINNA STRACIC PRACE ..... jest po prostu IDIOTĄ. Policja biernie statystowała, albo wręcz - vis a vis Hali Tandety organizowała sobie grupowy piknik..; rzadko podejmowali starania w kierunku usprawnienia ruchu.... często natomiast robili głośne przeloty swoich konwojów....... bez celu, dla hałasu... Błędem organizacyjnym było ustalanie tras przejazdu Ojca Sw. ważnymi komunikacyjne magistralami. Zupełny brak wyobraźni, mając potoki 500 000 - 2 000 000 ludzi ( 4 x na/z Błoń i 2 do/z Brzegów) blokować na kilka godzin najważniejsze szlaki ruchu ? Kretynizm ! MAM NADZIEJĘ ŻE TEN TYDZIEŃ będzie przedmiotem wnikliwej i poważnej analizy fachowców, z wnioskami na przyszłość !
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska