W oświadczeniu skierowanym do szefa MSW powołuje się na dane Straży Granicznej dotyczące zwiększonej aktywności uchodźców z terenów byłego ZSRR. "Czy po zmianach reorganizacyjnych w Straży Granicznej na południowej granicy Polski nie zwiększy się wskaźnik określający liczbę nielegalnie przekraczających tę właśnie granicę?" - docieka senator.
Dodaje, że w Tarnowie musiały powstać nowe pomieszczenia na izby zatrzymań dla nielegalnych imigrantów. Z jego informacji wynika, że trzeba sporo płacić za wynajem tych lokali. Tymczasem w Nowym Sączu, w budynkach likwidowanego KOSG, były nowoczesne izby zatrzymań, które nic nie kosztowały, bo należą do resortu.
"Dziś wiemy, że na skutek przeprowadzonej reorganizacji przestały działać wspomniane izby zatrzymań (...), a około 150 pracowników mundurowych straciło (...) pracę" - pisze Stanisław Kogut.
O odpowiedź na wątpliwości senatora poprosiliśmy wczoraj rzeczniczkę Komendy Głównej SG starszego chorążego Agnieszkę Golias.
- Odpowiem tak szybko, jak to będzie możliwe - zadeklarowała. Odpowiedź jednak nie nadeszła.
1 stycznia 2014 r. KOSG przestanie istnieć jako samodzielna jednostka. Zostanie włączony do Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG w Raciborzu.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+