Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Shanties 2022: Kraków wypłynie w rozśpiewany rejs ze wspomnieniem legendarnego Jerzego Porębskiego. Koncerty tym razem z paszportami

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Podczas tegorocznego festiwalu Shanties będzie wspominany legendarny bard Jerzy Porębski, autor m.in. szantowego przeboju wszechczasów "Gdzie ta keja?".
Podczas tegorocznego festiwalu Shanties będzie wspominany legendarny bard Jerzy Porębski, autor m.in. szantowego przeboju wszechczasów "Gdzie ta keja?". Robert Szwedowski
Jak co roku tradycyjnie pod koniec lutego, Kraków opanują szantymeni, żeglarze, a pod Wawelem będą królowały pieśni zdobywców mórz, oceanów i mazurskich jezior. Festiwal Shanties po rocznej przerwie spowodowanej pandemią powraca do kina Kijów i sali Radia Kraków. Ze względu na sytuację epidemiczną na poszczególne koncerty będą mogły wejść jednak tylko osoby posiadające aktualny w danym dniu paszport covidowy.

FLESZ - Przekop Mierzei Wiślanej będzie kontynuowany

- W 2021 roku z powodu pandemii festiwal odbywał się w formie koncertów online. W tym roku możemy powrócić do tradycyjnej formy imprezy. Wprowadziliśmy obowiązek posiadania aktualnego paszportu covidowego, co powoduje, że nie obowiązują limity - mówi Krzysztof Bobrowicz, dyrektor Shanties 2022.

Tegoroczny 41. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2022 odbywał się będzie pod hasłem "Rozśpiewany rejs". To nawiązanie do piosenki "Krakowskie szanty", którą zawsze na rozpoczęcie festiwalu śpiewał legendarny Jerzy Porębski, mocno akcentując: "Zabieramy Kraków w ten rozśpiewany rejs".

Jerzy Porębski, autor m.in. najbardziej znanej polskiej pieśni szantowej "Gdzie ta keja?", co roku był jedną z największych gwiazd festiwalu. Trudno było sobie wyobrazić krakowską imprezę bez jego udziału. Jerzy Porębski na wieczną wachtę, w wieku 82 lat, odszedł 19 sierpnia 2021 r.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się koncert pamięci Jerzego Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo...", zaplanowany w piątek o godz. 19 w Kinie Kijów. W czasie i po koncercie można będzie zakupić cegiełkę na budowę rzeźby z brązu Jerzego Porębskiego, który „siądzie” na Placu Rybaka w Świnoujściu, w sierpniu 2022 r.

Jerzy Porębski urodził się w Sosnowcu, liceum ukończył w Bytomiu, a później był związany z Krakowem, gdzie studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, został doktorem oceanografii biologicznej. W czasie studiów uczył się gry na trąbce w średniej szkole muzycznej. Założył Studencki Jazz-Klub „Nawojka” i był jego prezesem. W 1965 roku rozpoczął pracę w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu, pływając na polskim statku oceanograficznym RV Profesor Siedlecki. W 2015 wyróżniony został Honorowym Obywatelstwem Świnoujścia. W dniu 30 września 2021 roku Rada Miasta Świnoujścia, na wniosek Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej, jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy obiektowi sportowemu, port jachtowy w Basenie Północnym w Świnoujściu, nazwy: Port Jachtowy imienia Jerzego Porębskiego.

Podczas festiwalu, w sobotę o godz. 17 w Kinie Kijów, odbędzie się natomiast koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów". Mira Urbaniak jako dziennikarka specjalizowała się w tematyce morskiej, była uczestniczką rejsów na najbardziej znanych polskich żaglowcach, popularyzatorką żeglarstwa i organizatorką imprez żeglarskich, a także uczestniczką wypraw na Spitzbergen. Przez większość życia związana była z Wybrzeżem Gdańskim, ostatnie lata spędziła w Kołobrzegu, gdzie zmarła 29 sierpnia 2021 roku w wieku 70 lat.

W ramach festiwalu, zgodnie z kilkuletnią tradycją, w sobotę (26 lutego) o godz. 14 zaplanowano wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu pod Wieżą Ratuszową na Rynku Głównym.

Program Shanties 2022:

24 lutego (czwartek)

godz. 20 - koncert ballad "Rzuć mnie mała"; Radio Kraków Studio S5; wystąpią m. in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj.

25 lutego (piątek)

godz. 11 - koncert dla dzieci "Morska robota"; Kino Kijów; wystąpi zespół Klang.
godz. 19 - koncert pamięci Jurka Porębskiego "Dziękuję Ci, Wielka Wodo..."; Kino Kijów; wystąpią m. in.: Banana Boat, Trio Con Brio, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Old Metropolitan Band, Ryczące Dwudziestki, Roman Tkaczyk, Arek Wlizło.

26 lutego (sobota)

godz. 11 - koncert dla dzieci "Czeka nas bajkowa Wielka Rafa Koralowa"; Kino Kijów; wystąpi Zejman i Garkumpel i Krzykaśki.
godz. 14 - szanty w plenerze; wspólne szantowanie z Męskim Chórem Szantowym „Zawisza Czarny” i wykonawcami festiwalu;- Rynek Główny.
godz. 17 - koncert pamięci Miry Urbaniak "Ptaki oceanów"; Kino Kijów; wystąpią m. in.: Atlantyda, Cztery Refy, The Exmouth Shanty Men, Mechanicy Shanty, Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny", Waldemar Mieczkowski Band, Ryszard Muzaj, Marek Szurawski.
godz. 22 - koncert "After party 40-tego Shanties"; Kino Kijów; wystąpią m. in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, Stara Kuźnia, Marek Szurawski, The Nierobbers, The Pioruners, Zejman i Garkumpel.

27 lutego (niedziela)

godz. 12 - koncert szanty klasycznej "Jak o prawa upominać się, czyli, czego można nauczyć się na gretingu?; Kino Kijów; wystąpią m. in.: The Exmouth Shanty Men, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Marek Szurawski, The Pioruners.
godz. 16 - koncert finałowy 41-go Shanties oraz 30-lecie zespołu Perły i Łotry "Sail to distant shores...czyli Perły i Łotry 30 lat poźniej"; Kino Kijów; wystąpią m. in.: Atlantyda, Formacja, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Sąsiedzi, The Nierobbers, Trzecia Miłość, Własny Port.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska