FLESZ - Unia Europejska bez rosyjskiej ropy

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2006 r . i od tego czasu to muzyczne wydarzenie wpisało się w krajobraz kulturowy Kazimierza. Muzyka żydowska to nie tylko melodie klezmerskie, ale też twórczość kompozytorów muzyki poważnej, a Mendelssohn to nazwisko najbardziej chyba wśród nich znane. Dlatego właśnie niemiecki kompozytor epoki romantyzmu stał się symbolem festiwalu.
- Zamysł tego wydarzenia muzycznego powstał według dobrych krakowskich wzorów, w kawiarni przy kawie. Siedzieliśmy razem z Eleną Braslavsky, pianistką z USA, choć urodzoną w Moskwie, i Jeremy Findleyem, wiolonczelistą z Kanady, rozważając co i jak zrobić, aby muzyka kameralna zagościła na trwale w naszym Centrum, a tym samym na krakowskim Kazimierzu. Choć muzyka była jest najważniejsza, chodziło również o podkreślenie lokalności, jak i uniwersalności Kazimierza, z jego bogatą i tragiczną historią, pamiętając że jest od 1978 r. na Liście UNESCO Wspólnego Dziedzictwa Ludzkości – mówi Joachim Russek, dyrektor Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej.
"Trudno muzykę Mendelssohna nazwać żydowską – co więcej, niemało jego utworów związanych jest z tradycją chrześcijańską. Jest to po prostu muzyka wywodząca się z niemieckiego klasycyzmu. A jednak muzyka Mendelssohna wywrze w przyszłości również wpływ na „prawdziwą” muzykę żydowską. Zauważymy to, jeśli porównamy jego utwory oratoryjne z chóralno-organową muzyką niemieckich synagog reformowanych" - pisze Dorota Szwarcman, krytyczka muzyczna.
Program 17. Dni Muzyki Feliksa Mendelssohna w Krakowie:
Piątek, 6 maja, godz. 19.00 – koncert inauguracyjny: Kwartet Śląski i Wojciech Świtała
Sobota, 7 maja, godz. 19.00 – recital fortepianowy: Jakub Kuszlik – laureat IV nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2021 r.
Niedziela, 8 maja, godz. 19.00 – koncert kameralny: Svitlana Shabaltina – fortepian, Eugenia Cherkazova – akordeon
Poniedziałek, 9 maja, godz. 19.00 – koncert gitarowy: Dmytro Holovenko
Wtorek, 10 maja, godz. 19.00 – koncert kameralny: Jakub Staszel – skrzypce, Yang Xu–Czaja – fortepian
Środa, 11 maja, godz. 19.00 – koncert kameralny: Duet: Joanna Okoń – skrzypce, Katarzyna Glensk – fortepian
Czwartek, 12 maja, godz. 19.00 – koncert stypendystów Fundacji Pro Musica Bona
Piątek, 13 maja, godz. 19.00 – koncert kameralny: Capaltone Duo: Alicja Olekszak – klarnet, Tomasz Białynicki-Birula – fortepian.
Bilety do kupienia w Centrum Kultury Żydowskiej przy ul. Meiselsa 17 oraz na stronie ewejsciowki.pl. Dla uchodźców z Ukrainy wstęp wolny.
- Blok jak zamek w Krakowie! "Najoryginalniejszy" w mieście! Kto jeszcze nie widział?
- Bierzemy je na potęgę! Oto efekty uboczne popularnych leków bez recepty.
- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Te znaki zodiaku to najlepsze żony
- Z aptek zniknęło kilkanaście popularnych leków. Wycofał je GIF
- "Perły Śródmieścia" usunięte. To kolejna akcja krakowskiej straży miejskiej