W dwóch gminach powiatu krakowskiego w Skale i Skawinie zaczynają się badania spirometryczne dla dzieci w wieku 10-13 lat. Obydwie gminy znalazły się w grupie 10 samorządów pilotażowych wybranych do testowania ogólnopolskiego projektu Zintegrowany system wsparcia polityki i programów Ograniczenia Niskiej Emisji ZONE.
- Pierwsze badania spirometryczne rozpoczynają się w kwietniu już w najbliższym tygodniu i potrwają do czerwca. A kolejne badania zaplanowane są w sezonie grzewczym. Celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie danych do analiz epidemiologicznych, żeby ocenić długotrwałe skutki wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy oraz tego, czy w zależności od sezonu zmieniają się wyników spirometrii w grupie badanej - mówi Grzegorz Horwacik, kierownik Wydziału Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta i Gminy Skawina.
Projekt ZONE realizuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przy współpracy z kilkoma innymi instytucjami: Instytutem Łączności - Państwowym Instytutem Badawczym, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Stowarzyszeniem Krakowski Alarm Smogowy.
Przedsięwzięcie współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych.
- Skała jako jedna z pilotażowych gmin do testowania projektu ZONE pomaga w zorganizowaniu bezpłatnych badań. Realizacja tego przedsięwzięcia pomoże zdobyć dane na temat tego jak lepiej zadbać o zdrowie dzieci. To jednak nie wszystko, bo w projekcie chodzi również o opracowanie strategi jakie rozwiązania i w których gminach zastosować, żeby skutecznie poprawić jakość powietrza - mówi Dawid Litwa, wiceburmistrz gminy Skała.
Właściwie rozpoczynające się badania płuc są jednym z elementów projektu ZONE. Jak zaznaczył Piotr Woźny, pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. Programu "Czyste Powietrze" - są trzy główne filary, projektu: wymagania dla kotłów na paliwa stałe, normy jakościowe na paliwa stałe i programy wsparcia (m.in. ulga termomodernizacyjna dla podatników i ogólnopolski program poprawy jakości powietrza realizowany przez narodowy oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska).
- Chcielibyśmy doprowadzić do tego, żeby samorządy, administracja publiczna i wszyscy aktorzy pracy na rzecz czystego powietrza mogli się ze sobą komunikować i mieli narzędzia do tej komunikacji”. Projekt ZONE – wiąże się z takim zintegrowanym podejściem - zaznaczył Piotr Woźny otwierając konferencja pn. „Czyste Powietrze. Projekt ZONE”, która odbyła się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
WIDEO: Krótki wywiad: na Placu Centralnym powinien stanąć gigantyczny maszt z polską flagą
- Juwenalia Krakowskie 2019: kto, gdzie i kiedy
- Budowa zakopianki idzie "na całego" [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Małopolscy "Mistrzowie parkowania". Zobacz najgorszych kierowców z naszego regionu [ZDJĘCIA]
- Widok z balkonu na... okno sąsiada. Tak się buduje w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Gdzie wyjechać na Majówkę? TOP 10 pomysłów na Majówkę!
