https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersyjny gest młodych Niemców na tle "Bramy Śmierci" w Brzezince. Sprawa trafiła do sądu

Jerzy Zaborski
Młodzi Niemcy wykonywali kontrowersyjne gesty na terenie Muzeum Auschwitz Birkenau
Młodzi Niemcy wykonywali kontrowersyjne gesty na terenie Muzeum Auschwitz Birkenau Jerzy Zaborski
Strażnicy Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau powiadomili oświęcimską komendę Policji o incydencie z udziałem trzech nieletnich obywateli Niemiec.

Z relacji wynikało, że nieletni podczas wykonywania zdjęcia wykonali dłońmi gest „OK”, który może być odczytany jako symbol białej siły tzw. White Power, czym mogli dopuścić się znieważenia Pomnika Zagłady. Zdjęcie zostało wykonane na tle "Bramy Śmierci" w Brzezince, przez którą przejeżdżały pociągi wiozące setki tysięcy ludzi na zagładę.

Z uwagi na wiek nieletnich materiały w tej sprawie zostały przekazano do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu Wydziału Rodzinnego i Nieletnich.

"Brama Śmierci" prowadząca do byłego obozu w Brzezince
"Brama Śmierci" prowadząca do byłego obozu w Brzezince
Jerzy Zaborski

Gest wykonało czterech nastolatków ze szkoły w Görlitz, podczas wycieczki Muzuem Auschwitz-Birkenau. Uczniowie opublikowali w internecie zdjęcie, na którym pozują na tle bramy wjazdowej do Birkenau, wykonując tzw. gest "OK".

Kiedyś ten gest - otwarta dłoń z tworzącymi koło złączonymi palcem wskazującym i kciukiem - miał inny i pozytywny wydźwięk. Zawłaszczony przez prawicowych ekstremistów stał się znakiem "zakazanym".

od 12 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska