Jak zaznaczają skawińscy urzędnicy regularne kontrole są prowadzone od października. prowadzą Straż Miejska prowadzi na terenie miasta, a na terenie wiosek strażników miejskich wspomagają pracownicy Wydziału Rozwoju i Strategii oraz Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędzie Miasta i Gminy w Skawinie.
Kontrola kotłowni w prywatnych domach ma na celu sprawdzenie jakiego rodzaju opału mieszkańcy używają i jaki mają kocioł. Ponadto mieszkańcy otrzymują dodatkowe materiały informacyjne dotyczące wprowadzonej „uchwały antysmogowej” - wg której od 1 lipca 2017 r. nie wolno palić flotem i mułem. Natomiast nowo instalowane kominki (a także ogrzewacze pomieszczeń, piece kaflowe czy popularne „kozy”) muszą spełniać wymagania ekoprojektu.
Do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Mieszkańcy mają 5 lat na wymianę tych kotłów.
Do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4. Mieszkańcy mają na ich wymianę 9 lat. To dłużej niż żywotność tych kotłów, która w praktyce oceniana jest zazwyczaj na 8-10 lat.
Na wniosek mieszkańców w lutym przeprowadzono 32 kontrole w mieście i 7 w podskawińskich sołectwach. W jednym przypadku stwierdzono nieprawidłowości i ukarano sprawcę mandatem karnym 500 złotych.
Z planowanych kontroli na terenie miasta przeprowadzono 33. W jednym przypadku pobrano próbkę do badań. Na terenie wiosek było 27, w tym w Gołuchowicach 14, w Woli Radziszowskiej 1, w Grabiu 12. Nie stwierdzono tam żadnych nieprawidłowości.
Skawińskie targi grzewcze mogą pomóc oczyścić klimat
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program, odc. 20
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
