Mateusz Pietras
Maciej Kot triumfatorem zawodów PK w Lillehammer
Maciej Kot triumfatorem zawodów PK w Lillehammer KERSTIN JOENSSON/AFP/East News
Cudowne wieści napłynęły do Polski z norweskiego Lillehammer. Mianowice polski skoczek narciarski Maciej Kot został triumfatorem pierwszego niedzielnego konkursu wliczanego do Pucharu Kontynentalnego. Polak po pierwszej serii zajmował czwartą lokatę. W drugim konkursie Jakub Wolny zajął trzecią lokatę. Wygrał Austriak Maximilian Ortner. Komplet Polaków dwukrotnie punktował w niedzielę.

Zwycięstwo Polaka w zawodach drugiej rangi

W ten weekend zawody w skokach narciarskich nie tylko odbywają w niemieckim Willingen. Dziś w norweskim Lillehammer na zawodników czekały dwa konkursy wliczane do Pucharu Kontynentalnego. W zmaganiach uczestniczyło sześciu Polaków.

Na skoczni Lysgaardsbakken (HS140) najlepszy po pierwszej serii był nie tak dawny stały uczestnik Pucharu Świata Fredrik Villumstad. Reprezentant Norwegii wylądował osiem metrów przed rozmiarem norweskiego obiektu. O 1,8 punktu wyprzedzał Słoweńca Maksima Bartolja, który skoczył 130 metrów. Na półmetku na trzecim stopniu podium znajdował się Clemens Leitner z Austrii (138,5 metra).

W ostatecznym rozrachunku najlepiej poradził sobie Maciej Kot. Polak zaatakował z czwartego miejsca. Próba na 132 m okazała się kluczowa do końcowego triumfu. W pierwszej serii wylądował na 125,5 m. Za jego plecami uplasowali się Villumstad i Bartojl. Z kolei wysokie piąte miejsce utrzymał Klemens Murańka. (128 m i 126 m).

Komplet w serii finałowej

Sześciu polskich skoczków zdobyło punkty w pierwszym konkursie niedzielnym. Andrzej Stękała zajął 21. miejsce (115 m, 125 m), zaś tuż za nim znalazł się Jakub Wolny (114,5 m, 126,5 m). Dwudziesty ósmy po dwóch skokach był ubiegłoroczny brązowy medalista mistrzostw świata juniorów Jan Habdas. (112 m, 121 m). Jeden punkt wywalczył Kacper Juroszek, który nie został dopuszczony do startu w serii finałowej ze względu na nieprzepisowe narty. Po próbie na 114 m zajmował solidne dziewiętnaste miiejsce.

Trzecie miejsce Wolnego w drugim konkursie

W drugich niedzielnych zawodach wygrał Austriak Maximilian Ortner, który po pierwszej serii zajmował 9. lokatę. Tuż za nim uplasowali się jego rodak Jonas Schuster i Wolny, który oddał dwa równe skoki: 137,5 m i 136 m. Polak z szóstej pozycji przesunął się na najniższy stopień podium.

Murańka zakończył rywalizację na 16. pozycji. Dwie lokaty niżej został sklasyfikowany Stękała, zaś Habdas znalazł się na 24. miejscy. Najgorzej z Biało-Czerwonych spisał się Juroszek - 27.

W klasyfikacji generalnej PK prowadzi, nieobecny Robin Pedersen skaczący w PŚ, Leitnerem i Ortnerem z Austrii. Najwyżej z Polaków plasuje się Murańka - 19.