TOPR o wypadku został powiadomiony o godz. 16.39. Ratowników zaalarmował inny turysta, który był w tym rejonie. Zauważył turystę leżącego po zachodniej stronie Kościelca.
Jeszcze było na tyle jasno, by ratownicy TOPR mogli użyć śmigłowca ratunkowego. Gdy dotarli na miejsce, mężczyzna już nie żył. Do śmierci doszło na skutek upadu z wysokości.
- Ciało turysty zostało przetransportowane do Zakopanego i przekazane policji - mówi ratownik Tomasz Wojciechowski.
W Tatrach panują trudne warunki do wędrowania. Obowiązuję drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- Pokrywa śnieżna w wyższych partiach Tatr jest zróżnicowana. Starszy, twardy śnieg, został pokryty przez cienką warstwę śniegu świeżego, który nie jest związany z podłożem. Miejscami wiatr przeniósł śnieg, tworząc większe zaspy, w innych zaś miejscach, wywiał go do warstwy skał lub śniegu starego. Powyżej górnej granicy lasu, niektóre szlaki mogą być nieprzetarte. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, śnieg jest na ogół mocno udeptany. Jest ślisko i występują oblodzenia, dlatego przydadzą się raczki oraz kijki.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
