https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Krakowie. Zła jakość powietrza. Rekordowe stężenia w centrum

Widok dzisiejszego wschodu słońca nad miastem z godz. 7.39
Widok dzisiejszego wschodu słońca nad miastem z godz. 7.39 Wojciech
Kraków tonie w smogu. Najgorszą jakość powietrza odnotowują dwie stacje w centrum miasta: na al. Krasińskiego oraz na ul. Dietla. O godzinie 11 i 12 zarejestrowano tam najwyższe dzisiaj stężenia PM 10.

O godzinie 12 na al. Krasińskiego odnotowano 174 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10. Godzinę wcześniej było 167 µg/m3. Stężenie z południa jest najwyższym odnotowanym dzisiaj.

Odczyty z godziny 11 w pozostałych stacjach:

  • Kurdwanów - 102 µg/m3 (najwyższe stężenie o 1 w nocy - 175 µg/m3)
  • ul. Dietla - 159 µg/m3 (rekordowe, wcześnie odnotowano 153 µg/m3 o godz. 1 i 2)
  • os. Piastów - 82 µg/m3 (125 µg/m3 o 1)
  • ul. Złoty Róg - 126 µg/m3 (rekordowe, 114 µg/m3 o 2)
  • Nowa Huta - 118 µg/m3 (181 µg/m3 o 1)

Dopuszczalna norma dobowa to 50 mg/m3.

"Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, poziom stężeń PM 10, według średniej z godz. 1-7 (8 dla stacji Aleje), zarejestrowany na stacjach pomiarowych zlokalizowanych na terenie Krakowa wyniósł 124 ʮg/m3" - informuje urząd miasta Krakowa.

Ulice Krakowa zalała śmierdząca "mgła"

Smog zalał Małopolskę. Bardzo złe prognozy na czwartek

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m³) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komentarze 37

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Doradca Instytutu OŚ
Przemo, brutalny komentarz jednak niestety bardzo prawdziwy. Na szczęście świadomość w tej dziedzinie jest co raz większa i Polacy powoli zaczynają zwracać uwagę na to czym palą w piecach.

Marcin,
Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska
B
Bart
Srednia 24 godzinna to 50µg, ale w Krakowie jest przekraczana ponad 200 dni w roku. Srednia roczna dla miasta to 41µg na dzien. Miasto powinno byc zamkniete. Dzis jest srednio ponad 300. Dzieci w Krakowie od urodzenia pala dziennie paczke papierosow dziennie. To normalne ?
a
adam
To miasta co dzieje z powietrzem w Krakowie to efekt braku przewietrzania miasta. .Główny kanał jakim jest dolina Wisły jest zatykany przez nie kontrolowaną zabudowę.Proszę zobaczyć okolicę Bodzowa-Przegorzał to miejsce jest otoczone wzgórzami Lasku Wolskiego iGóry Bodzowskiej .Obecnie na stokach G.Bodzowskiej trwają prace przy wycince lasu około 2h posadzonego około 30 lat temu.Miejsce to teren spacerowy krakowian teraz zdewastowany przez trwające prace.Teren jest przygotowywany pod zabudowę deweloperską.Także stoki Lasku Wolskiego w okolicy Przegorzał są wycinane i i zabudowywane.Mieszkancy Bodzowa chcąc się budować dostawali z UM Krakowa odpowiedzi ,że ze względu na ten kanał przewiewu ma to być miejsce tz. ZP -zieleń parkowa o rzadkiej zabudowie jednorodzinnej.Ale to nie dotyczy deweloperów którzy już dolinę zabudowali.Wszystko to efekt braku "planów zagospodarowania" co daje urzędnikom możliwość wydawania zezwoleń tym którzy mają większą siłę przebicia.Wiatry w Polsce wieją w 80% z kierunku zachodniego te które docierają w okolice Krakowa są zatrzymywane w tym wąskim ,zabudowanym przedmieściu .Miasto też nie dba o zieleń między wałami Wisły w większości samosiejki ,co hamuje wiatry ,a i wrazie powodzi i spływ wody.Obserwuję jak słabe wiatry w okolicach Bodzowa już w okolicy Salwatora zanikają całkowicie.,a przecież ten minimalny powiew zmnieszy to zapylenie.Napewno te strefy parkowania i szukający taniego postoju ludzie ,a i palanie tanim zasiarczonym węglem z biedy nie przyczyniają się do poprawy powietrza.
K
Krakauer
Zgadzam się. Prosta sprawa: w Krakowie jest 24 tys. pieców, samochodów przez Kraków jedzie -- szacuję-- 1,5 mln, conajmniej przez pół godziny. Wniosek prosty: smog powodują samochody.
P
Przemo69
Jan Latała pomylił rząd wielkości nie mg a µg. Tak więc 50µg -średnia 24-godzinna !!! Chwilowy pomiar może wynieść nawet 1000µg a średnia nie będzie większa jak 50µg :-))) W dodatku aby podnosić alarm to ta średnia dobowa musi występować przez co najmniej 35 razy w roku. SPOKOJNIE, to jeszcze nie apokalipsa. Panikarze cholerni.
j
ja
to nie możesz rzetelnie sprawdzać ruchu mas powietrza, które opisujesz? Czy uważasz, że IMGiW, podaje nierzetelne dane?
g
gfdgfd
Wyobraź sobie, że nie każdy mieszka przy tramwaju. I jego cel niekoniecznie leży przy trasie tramwaju. W realnych warunkach na MPK musisz rezerwować 2-3x więcej czasu, niż przy użyciu własnego środka transportu.
Nie czekasz? O fajnie, że masz wszystko ustawione pod godziny jazdy MPK. Ja liczę czas od godziny wyjścia z domu albo firmy. Jak będę czekać na MPK siedząc dłużej w pracy to tak, powinienem sobie doliczać ten czas do czasu oczekiwania na pojazd.
b
byk
niestety
K
Krakus
Jechałem przed chwilą na południu Krakowa w okolicy Kosocic, Rżąki i Bieżanowa. Nie widziałem ANI JEDNEGO dymiącego komina z domu! Więc co jest rzeczywistą przyczyną złego powietrza? Zgoda: jest niski pułap chmur. Powietrze jest zanieczyszczone tylko dla zmylenia wskazuje się innych winowajców niż naprawdę. Propaganda ekologiczna pełna jest mitów i kłamstw. Ekologia jest narzędziem walki politycznej i ekonomicznej. Nie tylko na szczeblu międzynarodowym ale i lokalnym.
j
ja
godz. 14.00 zaczęło minimalnie wiać 2km/h, akurat z kierunku SW, czyli prawie od Śląska - jakość powietrza minimalnie się poprawiła
j
ja
tylko, że najgorzej jest kiedy nie ma wiatru i wtedy nawet kilometrowy korytarz nie pomaga... bez korytarzy powietrznych w każdy dzień byłoby tak samo jak w bezwietrzny.
j
ja
kominy są i dlatego jest smog. Korytarzy powietrznych nie ma :)
G
Gość
Twoje wnioski są debilne. Problemem są piece i auta, nie zabudowania. Wiatr nie likwiduje emisji, zamiata tylko nasz syf od nas w inne miejsce.
K
KR
też mieszkam w Bronowicach - nie czekam 10 min bo przychodze na przystanek punktualnie.

tramwaj jedzie szybciej bo nie stoi w korkach

potem się przesiadam i dojeżdżam do pracy - ale oczywiście przesiadka dla takich słoików to kosmos
g
gosc
MPK pod nosem ? Wariat jakiś. No chyba że mieszkasz w tramwaju.

Tylko metro urzędnicze barany !!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska