AKTUALIZACJA: Smog w Krakowie. Zła jakość powietrza. Najgorzej w centrum
Powietrze w Krakowie jest niemal gęste od smogu. Po godzinie 18 jego jakość pogorszyła się znacznie. O godzinie 21 najgorsze powietrze odnotowano na stacji monitorującej powietrze w Nowej Hucie, gdzie stężenie pyłów PM10 wynosiło aż 232 ʮg/m3 (norma dopuszczalnego stężenia wynosi 50 ʮg/m3).
O godzinie 21 w większości stacji odnotowano wielokrotne przekroczenie dopuszczalnej normy stężenia pyłów PM10. Najgorzej było w centrum miasta oraz w Olkuszu.
- Kraków, Nowa Huta ul. Bulwarowa - 232 ʮg/m3
- Olkusz, ul. Francesco Nullo - 228 ʮg/m3
- Kraków, os. Kurdwanów - 219 ʮg/m3
- Kraków, ul. Dietla - 217 ʮg/m3
- Nowy Targ, Pl. Słowackiego - 192 ʮg/m3
- Kraków, al. Krasińskiego - 182 ʮg/m3 (stan na godz. 22)
- Kraków, os. Piastów - 155 ʮg/m3
- Kraków, ul. Złoty Róg - 147 ʮg/m3
Problem smogu nie dotyczy tylko Krakowa. Wielokrotnie przekroczone normy w środę występują także w innych małopolskich miastach. Najgorzej oddycha się w Olkuszu, gdzie wartość stężeń pyłów PM 10 wynosiło o godzinie 21 nawet 228 ʮg/m3. Z Krakowem "konkurować" może także Nowy Targ, gdzie odnotowano 192 ʮg/m3.

Na czwartek 24 listopada prognozy są natomiast bardzo złe. Stężenie pyłów PM10 w Krakowie może przekroczyć nawet 200 ʮg/m3.

WIOŚ ostrzega - I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Krakowa
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m³) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
- śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.
WIDEO: Smog w Krakowie
Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska