https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog znów atakuje w Krakowie i Małopolsce. Fatalna jakość powietrza

red., krakow.pl
W niedzielę rano został przekroczony dopuszczalny poziom dobowej normy stężenia pyłu PM10. Najgorzej jest w centrum miasta. Na Alei Krasińskiego norma została przekroczona prawie sześciokrotnie. Wartość stężenia pyłów PM10 liczonych wg średniej 7-godzinnej od godziny 1:00 do 6:00 wyniosła aż 262 µg/m3 - podał rano urząd miasta.

W niedzielę największe stężenie pyłu w Krakowie odnotowano rano na stacji pomiarowej przy al. Krasińskiego o godz. 5. Poziom pyłu PM10 wynosił tutaj aż 370 µg/m3 przy dopuszczalnej normie 50 µg/m3, a przy ul Dietla o godz. 6 było 285 µg/m3. W Bronowicach przy ul. Złoty Róg o godz. 4 zanotowano 351 µg/m3, a w Kurdwanowie najgorzej było o godz. 1 w nocy - 323 µg/m3. W Nowej Hucie o godz. 7 stwierdzono 277 µg/m3, a przy ul. Telimeny 241 µg/m3.

Dziś rano został również przekroczony dopuszczalny poziom dobowej normy stężenia pyłu PM10. Wartość stężenia pyłów PM10 liczonych wg średniej 7-godzinnej od godziny 1:00 do 6:00 wyniosła aż 262 µg/m3 - podał Urząd Miasta Krakowa.

W sobotę o godz. 21 największe zanieczyszczenie powietrza zanotowano w Nowym Targu, gdzie norma również została przekroczona siedmiokrotnie i stężenie pyłu PM10 wyniosło w tym mieście 351 µg/m3, w Nowym Sączu - 349 µg/m3, w Olkuszu - 296 µg/m3, oraz w Skawinie - 285 µg/m3. W Krakowie przy al. Krasińskiego o godz. 22 było to 261 µg/m3.

Aktualne jednogodzinne stężenia pyłu PM10 w Krakowie i Małopolsce:

Na podstawie danych z automatycznych stacji pomiarowych WIOŚ w Krakowie, www.malopolska.pl

W okresach większego stężenia smogu, nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.

O godzinie 13 w niedzielę w stacjach pomiaru zanotowano następujące wyniki stężenia pyłu PM10:

  • Aleja Krasińskiego - 219 µg/m3
  • Kraków - Kurdwanów - 191 µg/m3
  • Kraków - ul. Dietla - 165 µg/m3
  • Kraków, os. Piastów - 54 µg/m3
  • Kraków, os. Wadów - 70 µg/m3
  • Kraków, ul. Telimeny - 126 µg/m3
  • Kraków, ul. Złoty Róg - 100 µg/m3
  • Nowa Huta - 162 µg/m3
  • Nowy Sącz - 277 µg/m3
  • Nowy Targ - 185 µg/m3
  • Olkusz - 32 µg/m3
  • Skawina - 130 µg/m3
  • Tarnów - 133 µg/m3
  • Trzebinia - 36 µg/m3
  • Zakopane - 11 µg/m3

W okresach większego stężenia smogu, nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego informuje o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (50 µg/m³) oraz związanego z nim podwyższonego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec

Wyniki pomiarów jakości powietrza w Krakowie można śledzić w internecie - na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: monitoring.krakow.pios.gov.pl.

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

D
Debbie

Ja Radomskie ale Franz to Camele.

m
marek
gazem
C
Czytelniczka
Gazem, prądem,ewentualnie eko-groszkiem. Oni mają to tanie. Nasz rząd zamias głupich reform powinien dopłacać do gazu. Najlepiej zapytać Niemca czy Belga; oni są rozgarnięci, dbają o środowisko tym syfem nie palą. No, ale Polacy- niby cywilizacja ale trąci trochę dziczą ze Wschodu...
C
Czytelniczka
To zapraszam Cię ,,gościu" do bloku, skoro nie stać Cię na ogrzewanie domu. Ja też przez jakiś czas rozglądałam się za jakimś domem pod Krakowem, ale cóż, dla mnie za drogo. Dlatego mieszkam w bloku, mam ogrzewanie z Mpec-u i nie truję tak powietrza jak Ty. Podsumowując, nie rozumiem biadolenia mieszkańców domów jednorodzinnych, że drogie ogrzewanie... no tak, zapraszam na 40 mkw do bloku i po problemie. Większość posiadaczy tych pięknych domów np. w Swoszowicach stać na gaz, ale po co opłacać, skoro nie muszą...
powinna wejść ustawa zakazująca bezwzględnie palenia węglem!
x
x
będzie
G
Gość

czym sie pali, tym sie ddycha.

o
olo
Mam wrażenie, że władza chce nami zmanipulować i drąc się do tuby medialnej o smogu chce zamaskować nadchodzące mega podwyżki gazu i prądu. Za jakiś czas jedno i drugie podskoczy o kilka-kilkanaście procent. Jednocześnie wepchną nam do gardeł eko-ogrzewanie.
Dostając dofinansowanie na instalację gazową zobowiązujesz się pisemnie pod rygorem kary, że nie będziesz palił węglem. A tu proszę - myk i rachuneczek 2016 w stosunku do 2015 o 13% większy. Czyli z 1900 za sezon zrobi się 2200.... za rok 2600, 3100 itd... a podwyżki? A zarobki?
Co wy chcecie?
Ludzie w PL powiedzmy, że mają pracę, ale nauczeni są przez ostatnie dziesięciolecia że podwyżek ZERO. Za to rachunki rosną. Ile kosztował 1m3 gaz, ile 1l benzyny w 2007? A ile w 1997?
Sam palę gazem, ale przy tych mrozach kominek idzie w ruch bo gaz przy -17°C idzie jak przez otwarty kran.
W życiu nie zrezygnuję z alternatywnego taniego ogrzewania, mogę palić gazem puki jets to dla mnie kosztowo niedotkliwe, ale nie wiem jaka będzie sytuacja w przyszłości, nie wiem czy (przesadzając) nie będzie wojny i nie trzeba będzie palić chrustem z lasu....
z
zły
Jak widać - weekend, zero samochodów na ulicach, połowa nawet nie odpali a tu normy 500%.
Czyli - SMOG = ogrzewanie!!!

Teraz pomyślcie jak zrobić, żeby ludzie palili czymś bardziej eko?
x
x
Masz rację tylko ci najgłośniejsi mają cię w du*ie i twoje gadanie. Mają gdzieś zarobki 1000zł na rękę itp. Sami żyją w innym wymiarze i oczekują dostosowania się do ich myśli. Pewnie w większości mają MPEC i nie wiedzą co to problem ogrzewania w domu, nie wiedzą co to ogrzać dom rodzinie, nie wiedzą co to znaczy 16°C w domu przez pół roku.
N
Na-rita
Skoro pieniądze, które miały być przeznaczone na ekologiczne piece dostał biznesmen z Torunia, to mamy to co mamy. Premier Szydło, Kaczyński, a nawet Prezydent Duda obiecywali chronić polskie górnictwo, więc nie ma szans w najbliższym czasie na to, aby odejść od opalania domów niskiej jakości węglem, ale też odpadami, śmieciami i wszystkim co spalone daje ciepło. Coś za coś, a efekty już czujemy.
M
Mario
Komunikacja jutro za darmo.
k
krk
generujących smród i produkujących nieekologiczne paliwo typu muł węglowy na śląsku opodatkować drastycznymi sumami i przekazać te pieniądze dla duszących się tym syfem mieszkańców Małopolski !!!!
t
tommi
to czym ludzie maja palic w takie mrozy????????
M
Michałek 1213
Ja mieszkając w Krakowie od jakiegos czasu używam w domu oczyszczacza powietrza Rotenso. Po dwoch miesiacach widac bardzo wyraznie jakie mamy czyste powietrze w naszym otoczeniu. Ratujmy się sami. Pomoc od Państwa polega na tylko coraz wiekszych obostrzeniach które jak widac nijak się maja do spodziewanych efektow
Naprawdę chce ci się stać na przystanku w taki mróz?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska