MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Solaris" Lema w wersji operowej wraca do repertuaru Starego Teatru

Anna Piątkowska
Premiera opery "Solaris" odbyła się w lutym tego roku w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris"
Premiera opery "Solaris" odbyła się w lutym tego roku w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris" fot. AP
Opera Karola Nepelskiego na podstawie powieści Stanisława Lema wyreżyserowana przez Waldemara Raźniaka miała swoją premierę podczas zimowej odsłony festiwalu Opera Rara. W październiku będzie okazja, by ponownie zobaczyć to niezwykłe połączenie ludzkiego głosu i możliwości sztucznej inteligencji, a także muzyki podczas gościnnych prezentacji przedstawienia w Łaźni Nowej.

Synergia światów nauki (NCPS SOLARIS), sztuki (Narodowy Teatr Stary) oraz literatury („Solaris” Stanisława Lema) tak określają niezwykłą operę jej twórcy. Premierowe pokazy można było oglądać na futurystycznej scenie krakowskiego Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris". Październikowe spektakle przeniesione zostały do Łaźni Nowej.

Kanwą jest "Solaris" - najbardziej znana powieść Stanisława Lema, zaliczana do klasyki literatury fantastycznonaukowej. Wydana w 1961 roku książka stała się kanwą wielu spektakli i filmów, m.in. słynnego obrazu Andrieja Tarkowskiego czy hollywoodzkiej produkcji z Georgem Clooneym w roli głównej, na przedstawieniu, które dla Teatru Ludowego wyreżyserował w 202 roku Marcin Wierzchowski.

Główny bohater "Solaris" - psycholog Kris Kelvin przybywa z Ziemi na stację badawczą unoszącą się nad cytoplazmatycznym oceanem pokrywającym planetę Solaris. Ocean ten wydaje się być pewną formą inteligencji, ale ludzie nie potrafią zrozumieć jego tajemniczej natury. Psycholog zauważa, że stan psychiczny naukowców pracujących na Solarisie jest bliski obłędu. Z czasem okazuje się, że ocean materializuje wspomnienia badaczy, a obecność tych fantomów okazuje się być dla ludzi trudną do zniesienia udręką psychiczną.

Powieść Lema zyskała ogromny rozgłos, ponieważ uważa się, że jej autorowi udało się stworzyć najbardziej oryginalną wizję Obcego w historii literatury s-f.

"W obliczu katastrofy, do kogo należałoby się dzisiaj modlić? Do któregoś z bóstw, a może do sztucznej inteligencji? Może właśnie do niej, skoro wiara w człowieka zawodzi, do niedawna rzekomo ujarzmiona przyroda na nowo zaczęła się buntować, a paradoksy ludzkiej egzystencji pomimo wielowiekowego namysłu uczonych wciąż pozostają nierozstrzygalne? Umysł ludzki w chwilach słabości podsuwa to, z czego korzysta od zawsze – ludowe bajki, wierzenia, tradycje, teorie spiskowe – w nowych i starych wcieleniach" - zapowiada przedstawienie Waldemara Raźniaka Stary Teatr.

Muzykę skomponował Karol Nepelski, libretto autorstwa Waldemara Raźniaka, a na niezwykłej futurystycznej scenie zobaczymy m.in. Krzysztofa Globisza, Romana Gancarczyka i Krzysztofa Zawadzkiego jako Krisa Kelvina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska