O most zastępczy na rzece Białce przy wjeździe do miejscowości Trybsz lokali mieszkańcy walczyli od kilku długich miesięcy – po tym, gdy okazało się, że po rozbiórce starego mostu czekają ich długi objazdy do Nowego Targu. Droga do stolicy Podhala zwiększyła się im aż o 40 km. Rzutem na taśmę zapadła decyzja, że most zastępczy będzie. Gminie Łapsze Niżne most pożyczyła Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.
Nie udało się go postawić do 1 marca, kiedy to rozpoczęła się rozbiórka starego mostu. Od tego czasu mieszkańcy musieli poruszać się objazdami. Ostatecznie most zastępczy stanął obok miejsca, gdzie znajdowała się stara przeprawa. Postawiło go wojsko, a najazdy na niego zrobiła prywatna firma, która wygrała przetarg ogłoszony przez urząd gminy.
W końcu przed świętami udało się uruchomić most. - Most tymczasowy posłuży nam do czasu oddania do użytku nowego mostu na rzece Białce, który jest w trakcie budowy, a termin zakończenia prac wynikający z umowy z wykonawcą to wrzesień 2023 – informuje Jakub Jamróz, wójt gminy Łapsze Niżne.
Na tymczasowej przeprawie ruch odbywa się jednym pasem. Przed wjazdami na most ustawiona jest sygnalizacja świetlna, które kieruje ruchem. Na moście obowiązuje ograniczenie tonażowe do 15 ton oraz ograniczenie prędkości do 30 km/h. To oznacza, że będą mogły tam jeździć samochody osobowe, busy i autobusy pasażerskie. Jednak samochody ciężarowe muszą liczyć się z podróżą przez długi objazd.
W związku z otwarcie mostu zastępczego busy pasażerskie będą ponownie obsługiwały wszystkie przystanki autobusowe na trasie Nowy Targ-Kacwin.
Jeśli chodzi o nowy mostu, to prace aktualnie prowadzone są przy budowie fundamentów i przyczółków nowej przeprawy. Będzie ona wyżej położona w stosunku do starego, rozebranego już mostu. A to oznacza, że konieczne będzie podniesienie dróg dojazdowych do samego mostu. Ten etap będzie jednak robiony na samym końcu - gdy nowa przeprawa przez Białkę będzie już gotowa.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
